"Хранилката" от Българския енергиен холдинг (БЕХ) за ТЕЦ-а на Ахмед Доган не е приключила. Това твърди в свой Фейсбук пост Стела Николова, депутат от "Демократична България", която дава справка след официално зададен въпрос относно предприятието.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Според Николова обобщава така: "... през 2020 г. и през 2021 г. до 31.07 цъфнаха едни над 10 милиона за тази година, в която вече няма студен резерв. До края на годината ще доближи сумата от миналата година от 19 милиона. И аз да съм на Доган няма да искам да има правителство и парламент!"
В свой материал и с коментар в. "Сега" казва, че "кабинетът "Борисов" е баламосвал всички с уверения, че ТЕЦ "Варна" занапред няма да получава милиони за т. нар "студен резерв". Всъщност парите са продължили да текат към предприятието. Нещо повече, и в момента, при служебното правителство, тецът на Доган се радва на отлични приходи от услуги за балансиране на електроенергийна система. На практика заради либерализацията на енергийния пазар понятието "студен резерв" изчезна, но то бе заменено от нови, по-европейски термин и определени централи все така получават солидни плащания, за да реагират с пускане или спиране на мощности, за да няма недостиг или претоварване на мрежата".
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Миналата година ТЕЦ "Варна" е получила 20.8 млн. лв. за студен резерв (т.е. да поддържа неработещи мощности в готовност да ги включи в елмрежата, ако възникне дефицит) и за други услуги по балансиране на електроенергийната система. Само от началото на 2021 г. до края на юли централата на Доган е взела 12.430 млн. лв. за "балансираща енергия", за "резерв първично регулиране" и за "резерв вторично регулиране", като първичното и вторичното регулиране биват "автоматично" и "ръчно". Усложняването на терминологията се дължи на либерализацията на пазара на ток миналото лято и е свързано с различните видове сделки, които се осъществяват на електроенергийната борса и извън нея.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
През 2020 г. ТЕЦ Варна е получавала плащания за "студен резерв" от 1 януари до 31 юли по договор след проведена тръжна процедура, а след това централата е работила само за свободния пазар, в т.ч. е предоставяла допълнителни услуги и балансираща енергия, обяснява служебният енергиен министър Андрей Живков в отговора си до депутатите. И посочва, че през цялата 2020 година ТЕЦ-ът е произвел 170.7 хиляди МВтч електроенергия, а само за първите седем месеца на 2021 г - 469 хиляди МВтч. Интересно какви са данните за август, когато имаше най-големи брожения от работодателите за високата цена на индустриалния ток.