Съветът на ЕС съобщи, че е приел препоръка за минималния доход, която цели борба с бедността и социалното изключване, увеличаване на заетостта, достъп до основни услуги за граждани без достатъчно средства.
Въпреки че всички държави в ЕС имат системи за социална сигурност, напредъкът в превръщането им в достъпни е неравномерен, затова Съветът препоръчва на страните да осигурят и подобрят тези системи със ставки за минималния доход и други съпътстващи парични обезщетения, включително в натура.
Препоръчва се да се определи равнището на минималния доход по ясна методология, в съответствие с националното законодателство и с участието на заинтересованите страни, като се вземат предвид общите източници на доходи, особените нужди на хората и домакинствата в неравностойно положение, доходите на най-ниско платените или получаващите минимална работна заплата, стандарта на живот и покупателна способност, промените в цените, цитирано от БТА.
ОЩЕ: Защо България се скри от Съвета на Европа при гласуването за трибунал срещу Путин?
Очаква се държавите от ЕС да предприемат действия, така че най-късно до 2030 г. да постигнат съответно равнище на подпомагане на доходите, като се запази устойчивостта на бюджета. Държавите следва редовно да преразглеждат и променят стойността на минималния доход. Във времена на икономически спад гъвкавостта при изчислението на минималния доход може да играе важна роля за смекчаване на неблагоприятните социални последици и в подкрепа на икономиката, се допълва в съобщението.
През 2021 г. над 95,4 милиона европейци все още са застрашени от бедност или социално изключване, особено сред жените, сочат данните, цитирани от Съвета на ЕС.