Всички дейности по междусистемната газова връзка между България-Сърбия са приключили, което ще позволи по-безопасно и по-стабилно снабдяване с газ от различни източници, особено от Азербайджан. Това заяви министърът на минното дело и енергетиката Дубравка Джедович Ханданович, докато инспектираше този стратегически важен проект за Белград, предаде БГНЕС.
Още: Митата на Тръмп биха били катастрофа, треперят в САЩ
Още: Енергиен консултант: Ние продължаваме да внасяме руски газ
Детайлите по проекта
Пускането на газопровода ще стане на официална церемония, на която ще присъстват президентите на България и Азербайджан. В Белград придават особено значение на тези визити, защото те ще послужат за укрепването на двустранните отношения, както и на връзките на двете балкански държави с Баку. Сърбия има договор, според който до 2026 г. ще доставя по 400 млн. куб.м. годишно азерски газ, а след 2027 г. тези количества могат да се утроят.
Още: Пускат пробно газовия интерконектор между България и Сърбия
Капацитетът на тръбата е 1,8 млрд. куб. метра. Тя дава възможност да се транзитира "синьо гориво" от Каспийския регион за Централна Европа. Според министъра интерконекторът ще укрепи позициите на Сърбия на газовата карта на Европа.
Още: Украинската икономика ще расте, но прогнозата е ревизирана за по-малко увеличение
Още: ЕС няма да удължава решението си за таван на цената на газа
Газовата връзка България-Сърбия е важна и заради газификацията на югоизточната част на Сърбия и процеса на зелен преход.
"Само преди една година започнахме работата и за 12 месеца всеотдайна работа бяха изградени 109 километра нов газопровод, четири измервателни и регулиращи станции в Пирот, Цариброд, Бела Паланка и Ниш, както и една голяма станция в Трупале. Очаквам до края на седмицата газопроводът да бъде пуснат в пробна експлоатация", каза министър Ханданович.
Още: Приходите от туризъм в Турция поставиха нов рекорд през 2024 г.
Още: Забавени заплати за милиони в строителството: Проверки на Инспекцията по труда
"Този газопровод е важен за гражданите и икономиката в тази част на Сърбия, особено за връзките с Пирот, Цариброд, Бела Паланка и развитието на вторичната газова мрежа в Ниш. Тази инфраструктура ще позволи свързването на икономиката и голям брой домакинства с газ. В процеса на зелен преход е важно да имаме сигурно снабдяване с газ, да можем да преминем от използване на въглища и мазут към газ, който е по-чист източник на енергия", добави Ханданович.
Още: Сърбия ще купува газ от Гърция през България
Още: Вече и за онлайн магазините: Нова фаза на бойкота срещу високите цени в Хърватия
Още: Инфлацията във Франция се ускори през януари