Съдът на ЕС потвърди днес със свое решение пакета "Мобилност", с едно изключение. По него бе заведено колективно дело от България, Румъния, Литва, Кипър, Унгария, Малта и Полша преди 4 години, когато пакетът официално получи зелена светлина в ЕС.
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Решението
Съдът отхвърли единствено частта за връщане на тежкотоварните камиони в страната, в която е регистрирана фирмата, на всеки 8 седмици. Той се мотивира с факта, че Европейския парламент и Съвета на ЕС не са имали достатъчно информация, която да им позволи да оценят пропорционалността на тази мярка. Тя бе и една от най-оспорваните.
Още: Промишлен транспорт: България отива към важна победа в Европейския съд
Съдът обаче, потвърди всички останали части в пакета. Това важи и за задължителната почивка, която не може да бъде над 45 часа в кабината седмично и ако надвишава това време, то водачът трябва да бъде настанен извън нея и за сметка на работодателя. Същото стана и с точката, според която работодателят трябва да организира работата на водачите така, че те да могат да се върнат на 3 или 4 седмици в страна си и инсталирането на интелигентните тахографи, които да засичат преминаването на граници.
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Съдът не уважи и искането да бъде отхвърлена клаузата за каботажа - автомобилния превоз на товари на територията на държава членка от превозвач, чието седалище се намира в друга държава членка. Тази клауза предвижда 4 дни, през които водачи без гражданство в тази страна няма да могат да извършват операцията, ако са я осъществявали 10 дни със същото превозно средство.
Отхвърлени са и исканията за анулиране на частта за командированите работници. Тя гласи на тези хора да се плащат същите дневни като в страната, в която те са командировани.
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)
В съобщението на пресслужбата на Европейския съд се уточнява, че институциите на ЕС сега следва да "запълнят правния вакуум", създаден от отмяната на част от европейското законодателство.
Още: Превозвачите: Никой не знае как ще се прилага пакет "Мобилност"
Още: Германия отмени газова такса за съседните страни