Излишъкът в производството на петрол ще доведе до спад на цената му до нивото от преди пет години. Това прогнозира Световната банка в свой нов доклад.
Още: Стратегията на Путин - с войната крие мизерията на руснаците
Още: Нова възможност за парите от ПВУ - да се пренасочват за отбрана
Още: Неочаквана рязка промяна при цената на петрола заради ситуацията в Близкия изток
"Следващата година се очаква глобалното предлагане на петрол да надхвърли търсенето средно с около 1,2 милиона барела дневно", пише в доклада, като се отбелязва, че такъв излишък е наблюдаван само два пъти преди това - през 1998 и 2020 г.
Пренасищане с петрол
Очакваното пренасищане с петрол "е толкова голямо, че би трябвало да ограничи ефектите върху цените на суровините от евентуален по-широк конфликт в Близкия изток", добавя Световната банка.
Още: "Денят на освобождението": Тръмп обеща невиждани мита, но те могат да сринат американската икономика
Още: Драстична промяна: КЕВР утвърди цената на природния газ за април
Според доклада, една от основните причини за този излишък е "голяма промяна", която се извършва в Китай, където търсенето на петрол стагнира в резултат на нарастващите продажби на електрически превозни средства, нарастващото търсене на камиони, работещи с втечнен природен газ (LNG) и забавянето на промишленото производство.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Втората най-голяма въглищна централа у нас спира - без съкращения, но и без визия за бъдещето
Още: Какви са най-търсените жилища в София: Изненадващи данни
Световната банка обяви също, че очаква няколко страни, които не са членки на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), да "увеличат (своето) производство на петрол", подхранвайки излишъка и допринасяйки за спада на цените на суровините с почти 10 на сто до края на 2026 г.
Въпреки този очакван значителен спад, цените на суровините ще останат с близо 30 на сто над средното им ниво за петте години преди пандемията от КОВИД-19, която започна през 2020 г., се посочва в доклада.
"Спадането на цените на суровините и по-добрите условия за снабдяване могат да послужат като буфер срещу геополитически шокове", каза в изявление главният икономист на Световната банка Индермит Гил.
Още: Още една европейска страна се раздели с въглищата
Още: Обрат с инфлацията: Нови данни за еврозоната
Цени на храните и енергията
Тези два фактора обаче няма да помогнат "за облекчаване на стреса от високите цени на храните в развиващите се страни, където инфлацията върху тях е двойно по-висока от тази в развитите икономики", добави той.
Още: Най-голям ръст от 18 месеца: Цените на храните пак тръгнаха рязко нагоре
Световната банка очаква цените на храните да паднат с 9 на сто тази година и с още 4 на сто през 2025 г., до около 25 на сто над нивата, наблюдавани в периода 2015-2019 г.
Цените на енергията пък се очаква да паднат с 6 на сто през следващата година и с още 2 на сто през 2026 г., прогнозират още в доклада.