Стажантите вече няма да са черноработници, които се трудят без пари или правят само кафета. Фирмите, които наемат млади хора на стаж дори за месец, задължително трябва да сключват договор с тях. Възнаграждението не трябва да пада под минималната заплата за страната - 310 лв., а всеки стажант трябва да има наставник, който да го въведе в работата, предаде Стандарт нюз.
Това предвижда промяна в Кодекса на труда, която ще бъде обсъдена на първото заседание на тристранката тази година. Регламентирането на трудовите правоотношения със стажантите е и сред приоритетите на ГЕРБ през новата сесия на Народното събрание.
"Искаме в Кодекса на труда да бъде включен договорът за стажуване като особен вид договор, който подпомага прехода на младите от образованието към устойчива заетост", заяви за "Стандарт" зам.-шефката на социалната комисия Светлана Ангелова (ГЕРБ). Липсата на такъв тип договори в законодателството в момента кара фирмите да използват различни практики - наемат стажанти на срочни трудови договори или на граждански. Много често младежите дори работят на черно без заплащане. Така те не могат и да докажат, че имат опит, когато кандидатстват за постоянна работа.
Ясен регламент за стажантските договори се налага и заради многото субсидии от ЕС и от държавния бюджет, които се дават по различни схеми, за да насърчат бизнеса да наема младежи. Според проекта договор за стаж ще може да се сключва с младежи до 29 г., които в момента се обучават в средни и висши учебни заведения или са завършили през последните 24 месеца, но нямат опит. Задължително стажантите трябва да имат наставник и да държат изпит какво са усвоили. Продължителността на стажа ще е между 1 и 9 месеца. След този срок работодателят трябва или да назначи практиканта, или да го освободи. Но не може да удължава стажа.