През юли новите предложения, публикувани във водещите сайтове за търсене и предлагане на работа у нас, са спаднали със 7% спрямо юни.
Още: Драстична промяна: КЕВР утвърди цената на природния газ за април
Още: Втората най-голяма въглищна централа у нас спира - без съкращения, но и без визия за бъдещето
Така, общият брой на обявите от миналия месец е почти 47 000. На годишна база те са се увеличили със 70% (спрямо юли 2020 г.), сочи още ежемесечният анализ на пазара на труда у нас, изготвен от HR компания и кариерен сайт JobTiger.
Търсене на кадри по сектори
Спад в търсенето на нови кадри е отчетен през юли в почти всички сектори, с изключение на „ИТ“, при който има 9% ръст на обявите.
Още: Какви са най-търсените жилища в София: Изненадващи данни
Още: Още една европейска страна се раздели с въглищата
С най-висок спад са предложенията в сектора „Хотелиерство и ресторантьорство“ (-20%), следван от „Логистика и транспорт“ (-14%) и „Маркетинг и реклама“ (-13%).
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Обрат с инфлацията: Нови данни за еврозоната
Още: Продажбите на Tesla във Франция се сринаха с огромен процент
При останалите сектори спадът е, както следва: „Строителство“ (-9,1%), „Производство“ (-8,7%), „Търговия и продажби“ (-8,6%), „Здравеопазване и фармация“ (-8%), „Административни дейности“ (-6%) и „Счетоводство, одит, финанси“ (-4%).
Дяловото разпределение по сектори остава непроменено и през юли. Секторите „Търговия и продажби“ и „Хотелиерство и ресторантьорство“ заемат челните позиции, съответно с 22% и 17% дял от общия брой обяви.
Работа от вкъщи
Още: Фон дер Лайен разкри отговора на ЕС към митата на САЩ
Още: Обрат с цената на петрола заради Тръмп
Въпреки че повечето компании отвориха отново своите офиси, опцията за работа от вкъщи стана един от водещите фактори при избиране на работно място.
Според анализа на JobTiger, всяка десета обява през юли е била с опция за работа от вкъщи или дистанционно.
Предлагане по градове
Делът на обявите за работа в София е леко нараснал спрямо юни и възлиза на 43% от общия брой. Дяловото разпределение на предложенията за останалите водещи областни градове е, както следва: Пловдив (10%), Варна (9%), Бургас (4%), Русе (2,8%) и Стара Загора (2,5%). Заедно, те съставляват 71% от всички предложения в страната.
Броят на обявите в тези градове обаче е намалял с 6%, като спадът е, както следва: София (-6%), Пловдив (-5%), Варна (-9%), Бургас (-7%), Русе (-8%) и Стара Загора (-3%).