Наложената от властта подмяна на касовите апарати е изкарала на светло укрити от търговците обороти. Това мнение изрази пред БНР финансистът, бивш заместник-министър на финансите и член на Фискалния съвет Любомир Дацов.
Още: Бивш министър: Колкото повече се бави разширяването на „Чирен“, толкова по-зле за нас и за Европа
90% от по-високите приходи в държавния бюджет се дължат на прихода от ДДС. Според Дацов това е странно, тъй като другите данъци се променят в рамките на 1-2%, а през март приходът от ДДС нараства с близо 15% на годишна база. "Факт е, че стъпката с касовите апарати дава резултат и извади на повърхността обороти, които са били скрити", отбелязва експертът.
Рекордният бюджетен излишък от 2.678 млрд. лева е положителен знак за българската икономика.
"Тези резултати показват, че в България все още има достатъчно високо потребление и икономическият растеж, макар и не чак толкова голям, колкото бихме искали, все пак е в рамките на около 3% - един добър резултат.... Абсолютно нормално е по това време и при тази икономическа обстановка да има излишък. Това е правилното макроикономическо поведение. Освен това тези данни показват, че бюджетът е правилно балансиран", обяснява Дацов.
Още: Винетките няма да поскъпнат от 1 април, правителството определи нова дата
Още: Кола, камион или МПС по избор: Така ли таксува тол системата? Нагледен експеримент (СНИМКИ)
Според него обаче е възможно едновременно да сме свидетели на намаляване на икономическата активност, тъй като са намалели приходите от корпоративен данък и данъка върху печалбата. Експертът посочи, че е рано да се коментира и да се правят заключения. Разходната част обаче определяща за един бюджет, категоричен е той:
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Митата на Тръмп върху Европа: Ефектите за България в цифри
Още: Тревожна прогноза: Ръст на фалитите у нас предричат експерти
"В същото време трябва да отбележим, че има значително увеличаване на текущите разходи, което не е добра политика. Имаме помпане на текущи разходи под формата на заплати, пенсии и субсидии за сметка на инвестициите, които създават добавена стойност в икономиката", отбелязва Дацов.