Mинистърът на туризма Николина Ангелкова и нейният колега Румен Порожанов представиха официално своите предложения за 12 винено-кулинарни дестинации у нас. Те са част от проекта "Сподели България", който разработват двете министерства.
Ангелкова уточни, че броят на дестинациите е умишлено такъв, за да съответства на месеците в годината. Те включват както традиционните винени напитки и характерната кухня за региона, така и близо 50 общини и около 100 туристически обекта.
12-те предложени винено-кулинарни дестинации, не са окончателни, а са предмет на обсъждане. Предстои дискусия по повод дестинациите с бранша. Подготвят се 6 кръгли маси в страната, на които предложенията да бъдат представени детайлно пред местния бизнес, организациите и общините.
Предвижда се окончателните винено-кулинарни дестинации да бъдат обявени в средата на 2018. След това те ще бъдат дигитализирани и качени на сайта на ведомството. Има идея в бъдеще да бъдат включени и в платформата „Аз обичам България“ (I love Bulgaria), която беше създадена миналата година и рекламира 100 национални туристически обекта.
Давайки възможност на общините да популяризират новите винено-кулинарни дестинации, очакваме повече туристи да се насочат и към вътрешността на страната. Това ще допринесе за утвърждаване на България като дестинация за четири сезона и ще окаже положително влияние върху развитието на редица общини не само за туризма им, но и за икономиката на страната, заяви министър Ангелкова.
Румен Порожанов пък бе категоричен, че винено-кулинарните дестинации ще са много важни и за българските производители. Той съобщи още, че България има регистрирани на европейско ниво 54 вина със защитени наименования, което е 8-о място в ЕС по продукти със защитени наименования, това говори за конкурентоспособност и достъп до нови пазари.
Ето и кои са дестинациите:
1. Долината на Струма - включва Кюстендил, Благоевград, Сандански и Мелник
2. Долината на Места - включва Разлог, Банско, Гоце Делчев и Хаджидимово
3. Западна Тракия - включва районите на Пловдив, Пазарджик и Асеновград
4. Розовата долина - включва Панагюрище, Копривщица, Старосел, Казанлък и Хисаря
5. Източна Тракия - включва Стара Загора, Сливен, Ямбол, Карнобат
6. Сакар - включва Харманли, Любимец, Свиленград и Тополовград
7. Златия - включва Враца, Монтана и Видин
8. Мизия - включва Плевен, Оряхово, Свищов и Русе
9. Добруджа и Северно Черноморие - включва Силистра, Добрич, Варна и Балчик
10. Южно Черноморие - включва Бургас, Несебър, Поморие, Созопол и Царево
11. Стари столици - включва Велико Търново, Плиска, Преслав, Горна Оряховица, Търговище и Шумен
12. Източни Родопи - включва Хасково, Кърджали и Ивайловград