Президентът на Словакия Петер Пелегрини отправи остри критики към Украйна за спирането на транзита на петрол, произвеждан от "Лукойл", по тръбопровода „Дружба“. Той заплаши, че Братислава ще отвърне с реципрочни мерки, ако решението на Киев не се промени.
Още: В Сърбия треперят ще им спре ли България руския газ
Още: Държавата тупа топката с хартиената фабрика в Стамболийски
Още: Дори и да не иска, Словакия въоръжава Украйна с още боеприпаси
Драмата с "Лукойл"
Припомняме, че миналата седмица Словакия и Унгария заявиха, че са спрели да получават руски петрол от "Лукойл". Става въпрос за доставки с транзит през Украйна - по построения във времената на Съветския съюз петролопровод "Дружба", който е последният основен действащ маршрут за руския петрол към Европа. Южното му крило стига до Унгария, Словакия и Чехия.
И Братислава, и Будапеща отбелязаха, че продължават да получават петрол от други руски компании. Въпреки това двете страни обявиха, че енергийната им сигурност е застрашена от действията на Киев.
Още: Производителите на грозде получиха над 1 млн. лв. за борба с вредителите
Още: Германско издание: Защо гръцката икономика се справя удивително добре?
Още: Близък до Путин източник: Унгария пострада малко от санкциите на Украйна за "Лукойл"
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Последни данни: Къде е България по благосъстояние и БВП на човек в ЕС?
Снимка: Transneft
През юни Украйна наложи забрана за транзит на ресурси от "Лукойл" през своята територия. Ограниченията, подписани от президента Володимир Зеленски, на практика забраниха на втория по големина руски производител на петрол да използва Украйна като транзитен център.
Още: Цената на природния газ в Европа пресече психологическа граница
Още: Цената на петрола продължава да се движи в изненадваща посока
На 5 декември 2022 г. беше наложено ембарго върху руския петрол, внасян в ЕС по море, но петролопроводът "Дружба" остана извън санкциите. Унгария, Чехия и Словакия, които внасят петрол от Русия през тръбопровoдни връзки, получиха изключение от ембаргото. Дерогацията по отношение на вноса на руски петрол по тръбопроводи е до декември 2024 г., което означава, че от 1 януари 2025 г. нефтът по южното крило на "Дружба", така или иначе, ще спре и трите страни ще трябва да търсят алтернативни маршрути и източници.
Още: Унгария може да спре вноса на ток в Украйна заради "Лукойл" - да или не?
"Ще реагираме": Какво има предвид Словакия?
Президентът на Словакия заяви, че страната му помага на Украйна с доставки на газ и електроенергия, но „ако ситуацията не бъде коригирана, ще бъдем принудени да реагираме“. Пелегрини добави, цитиран от "Украинска правда", че според него Братислава не заслужава такъв подход от страна на Киев.
От своя страна, словашкият министър на отбраната Роберт Калиняк заяви, че със спирането на транзита на руски петрол Киев „рискува много“. „Действията на Украйна са безотговорни“, добави той.
Вчера унгарският външен министър Петер Сиярто отправи по-сериозни заплахи към Украйна заради решението ѝ спрямо "Лукойл": Спираме оръжието от ЕС, ако не ни пуснете руския петрол: Унгария с ултиматум за Украйна.