Цената на петрола остана почти без промяна в сутрешната търговия днес, но за сметка на това са на път да отбележат най-големия си седмичен спад от октомври на фона на несигурността около митническата политика на САЩ, която поражда опасения за ръста на търсенето, предаде Ройтерс. Петролните котировки се понижиха през седмицата, след като САЩ въведоха мита върху вноса на канадски и мексикански стоки, в това число и за енергията.
Цените
Фючърсите на петрола сорт Брент поскъпнаха със 17 цента, или 0,24 на сто, до 69,63 долара за барел.
Още: Мексико търси европейски и азиатски купувачи на петрола си след митата на Тръмп
Котировките американския лек суров петрол прибавиха 12 цента, или 0,18 на сто до 66,48 долара за барел.
Въпреки това за седмицата сортът Брент е надолу с 4,9 на сто, което е най-голямото седмично поевтиняване от 14 октомври.
Спадът при основния американски сорт е 4,8 на сто, което също е най-големият седмичен спад от конкретната седмица на октомври насам.
Още: Канада заплаши да спре износа на петрол и газ за САЩ
Неблагоприятната динамика на търсенето и предлагането е ключова за нагласите за спад на котировките, обясняват експерти.
Действията на Доналд Тръмп се разглеждат от икономистите като рецепта за по-малко работни места, по-бавен растеж и по-високи цени, което може да подкопае търсенето. По-ниският икономически растеж вероятно ще се отрази на потреблението на горива в най-големия потребител на петрол в света.