След краха на проекта за Южен поток драстично се намалява делът на Българския енергиен холдинг (БЕХ) в специално създаденото за целта дружество.
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
„Южен поток България“ АД бе учредено през 2010 г. за изпълнение на международния проект за превоз на природен газ от Русия през Южна Европа до Италия. С равни дялове в него са БЕХ и руската компания „Газпром“, която през 2018 г. прехвърля всичките си дялове на ООО „Газпром трансгаз Краснодар“.
От протокола на Директорския борд, публикуван наскоро в Търговския регистър, става ясно, че в края на декември е било проведено извънредно общо събрание на акционерите в компанията.
На него са взети няколко важни решения. Едното от тях е за одобряване на сключеното споразумение за уреждане на отношенията между БЕХ, ПАО „Газпром“, „Газпром ЕП Интернешънъл Бв.В“, „Газпром трансгаз Краснодар“ ООО и „Южен поток България“.
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Единодушно е одобрено предложението да се намали капиталът на дружеството с 377 726 000 лева с цел изплащане па стойността на акциите в полза на акционерите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Намаляването на капитала трябва да се извърши чрез придобиване от „Южен поток България“ на 188 863 обикновени поименни акции, които са собственост на акционера "Газпром транегаз Краснодар", а също така и на 188 863 акции, собственост на акционера „Български енергиен холдинг“ ЕАД - по цена 1000 лева за една акция, които следва да бъдат джиросани от акционерите в полза на дружеството. След което така придобитите 377 726 акции се обезсилват. На практика това са пари, които трябва да излязат от сметките на БЕХ в полза на партньорите по проекта.
Капиталът на дружеството в резултат на всичко това става 19 880 000 лева, разпределен в 19 880 акции по 1000 лева.
Одобрена е и промяна в състава на СД, като на мястото на Петьо Иванов акционерите са избрали Жаклен Коен.
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)
Припомняме, че официално началото проекта „Южен поток“ бе дадено на 31-ви октомври 2013 г. при село Расово.
„Стройтрансгаз консорциум“ бе избран за изпълнител на проекта през пролетта на 2014 г. През юни строителството е спряно от премиера Пламен Орешарски до приключване на проверката на Европейската комисия. През август 2014 г. обаче са предприети стъпки за започване на строителството, включително е вписано спорно увеличение на капитала на проектната компания „Южен поток България“.
На 01.12.2014 г. след посещение на руския президент Владимир Путин в Турция и среща с Реджеп Таийп Ердоган, става ясно, че трасето на газопровода „Южен поток“ ще преминава през територията на Турция, а не на България.
На 21 декември 2017 г. извънредното общо събрание на акционерите в „Южен поток България“ констатират прекратяване на проекта в България, в това число н на сключени от дружеството договори във връзка с него.
През март 2018 г. акционерното дружество подава оферта до „Булгартрансгаз" ЕАД за участие в процедура на договаряне без предварителна покана за участие в обществена поръчка за „3акупуааие а активи и земи, собственост на „Южен поток България“ АД. В резултат от това между двете дружества се подписва договор за купуване на активи на обща стойност 13 136 000 лева, става ясно от годишния финансов отчет за 2018 г..
По-надолу се допълва, че през същата година са продадени земи и са отписани права на строеж на стойност 583 000 лева, в резултат на което е реализирана загуба в размер на 406 000 лева.
Земи и права на строеж в балансовата стойност към онзи период са за 18 368 000 лева и са с предназначение – изграждане на компресорни станции.
През август с.г. е взето решение за прекратяване на договора, сключен със „Стройтрансгаз консорциум“ за работно проектиране, доставка на материали, строително-монтажни дейности, обучение на персонал и въвеждане в експлоатация на преносен газопровод „Южен поток“ на територията на Република България.
Съгласно становище от английска правна кантора условията, при конто изпълнителят би могъл да предяви претенции, не са настъпили и няма основание за обезщетения в резултат на прекратяването.
От годишния финансов отчет е видно, че в края на 2018 г. дружеството е на загуба повече от 47 млн. лева. Петимата членове на Съвета на директорите годишно си разпределят близо половин милион лева за заплати – по7-8 000 лева месечна заплата.
След края на „Южен поток" обаче се постави началото на "Турски поток".