Без отговор остава въпросът как фирми без приходи ще плащат 40-те процента от възнагражденията на работниците и осигуровките, стана ясно след постигането на компромисен вариант на схемата за компенсациите. Не само по този въпрос няма яснота, изтъкна в коментар по ТВ "Канал 3" лидерът на КНСБ Пламен Димитров и визира подпомагането на летния туризъм и опасността от пренатоварването на осигурителната система.
Като цяло синдикалистът изрази удовлетворение, че е постигнато съгласие за радикална проммяна на пръвоначално предлагания модел за компенсациите и обърна внимание, че е важно да започне по-скоро държавната подкрепа за бизнеса. "Нека започнем от някъде. Тези компенсации са за времето на извънредно положение. Да пуснем във вторник машината и да видим как ще заработи", добави той, с надежда, че в понеделник правителството ще приеме постановлението.
Проблем без решение засега е осигуряването на завръщащите се от чужбина, призна Димитров и посочи, че има такива, които с фалшиви документи се опитват да се регистрират на трудовата борса. "За тези, които нямат права трябва да се погрижи социалното подпомагане, но не мисля, че трябва да се защитават по този начин, по който се защитават осигурените лица", категорично заяви той.
"Възможен е блокаж при здравното осигуряване", алармира още лидерът на КНСБ. "И сега 1 милион са неосигурени и се обгрижват от спешната помощ. Към тях добавяме десетки хиляди които идват и ако те са заразени лица става още по-тежко и нямаме решение", посочи Димитров.
Според неговата прогноза към края на годината дефицитът ще е между 4 и 5% от БВП. Той смята, че няма накъде да правим други харчове, иначе "дефицитът ще започне да става въпросителен и това би означавало да не оставим нито лев в резерва за по по-тежки времена".
За новия вариант на компенсациите заради коронавируса, Димитров изтъкна, че е подкрепен от четири пети от бизнеса и 100% от синдикатите. По думите му, мярката за компенсациите е безпрецедентно добре финансирана - 1 млрд. лева ще бъдат ориентирани през това постановление към фирмите и работните условия и места. "1 млрд. лв. от бюджета, не от европейски пари никога досега не са били давани", изтъкна синдикалистът.
Той изрази удовлетворение, както от дадения достъп на всички пострадали от кризата фирми, независимо от сектора им, така и от възприетия нов критерий - 20% нетен спад на продажбите, вместо списък кой може, кой не може да има достъп до този 1 милиард. Димитров изрази надежда в понеделник постановлението да бъде прието и още от вторник фирмите да могат да кандидатстват за компенсации. Той отбеляза, че има изключение за т.нар. "списък Ананиев"– бизнесите, затворени по принуда. Те ще имат пряк достъп без да доказват спад в продажбите.