Бюджет 2024 е напрегнат, но изпълним. Това заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров пред bTV за Бюджет 2024.
Още: Бюджет 2024. Оправдан ли е оптимизмът на Асен Василев?
Той посочи, че синдикатите имат единомислие с финансовия министър Асен Василев, но няма такова с работодателските организации. И догодина няма да има ръст на безработицата и няма да има спад на заетостта, смята Пламен Димитров.
Той изтъкна, че съкращаването на хора от администрацията и по рецепта, не е реформа. Политика по доходите в бюджета няма, добави Пламен Димитров и даде пример, че няма увеличение на заплатите за всички учители, няма средства за служителите в БДЖ, в НКЖИ, във висшето образование, в онкоболниците, в центровете за спешна помощ, РЗИ-та и в земеделието.
Пламен Димитров бе категоричен, че ако няма увеличение на заплатите за тези позиции, които изброи, КНСБ ще организира протести.
Още: КНСБ: Под 1 900 лв. не трябва да започваме работа
Ще се намери ли балансът за бюджета за догодина?
Добрин Иванов от Асоциацията на индустриална капитал в България (АИКБ) добави, че това, което работодателската организация не приема е макрорамката на бюджета – приходите в бюджета освен, че са напрегнати, но не изпълними и създават риск от по-голям бюджетен дефицит. Трябва да се случат реформи в държавната администрация, реформа в министерства и ведомства, намаляване числеността на държавните служители, електронно правителство, електронни услуги, настояха от АИКБ.
Според него е належаща и реформата в здравеопазването, промяна на начина на финансиране, на предоставяне на здравните заведения.
Добрин Иванов посочи, че проблемът за минималната работна заплата е, че се определя с формула за минал период, но се определя за стойност на сумата на заплатата за бъдещ период. Едно повишаване на минималната работна заплата може да действа проциклично на икономиката, коментира той.
Още: Бюджет 2024: Нов държавен дълг до 12,7 млрд. лв. и още през следващите 2 години