Работницте, чиито възнагражденията не се изплащат, да могат да искат несъстоятелност на фирмата-работодател. За тази нова разпоредба в Търговския закон настоява Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ).
В момента работниците и служителите на дадено предприятие нямат право да искат неговата несъстоятелност, ако работодателят е престанал да плаща заплати, припомня Стандарт Нюз.
Синдикатът настоява също работниците да минат от четвърти на първи ред в списъка на кредиторите при удволетворяване на вземанията им. Това ще гарантира в по-голяма степен средства за покриване на неизплатени възнаграждения при фалит на фирма. За пореден път синдикатите призоваха Народното събрание да криминализира умишленото укриване на осигуровки. Това е мярка, за да се стопира нарастващата сума от просрочени задължения на фирмите към работниците си. Друго искане на синдикатите е в Кодекса на труда да бъде записано, че при добросъвестно изпълнение на задълженията си, работникът трябва да получи 100 % от договореното си възнаграждение. В момента има законов текст, който позволява при финансови затруднения фирмата да плаща 60 % от договорената заплата. С този текст обаче масово се злоупотребява и затова синдикатите искат той да бъде премахнат от Кодекса на труда.
КНСБ отправи апел към следващите управляващи да продължат с увеличението на минималната работна заплата така както беше планирано от правителството на Пламен Орешарски - по 40 лв. годишно. Според този план от 1 януари 2015-а г. минималното месечно възнаграждение в страната трябва да скочи от 340 на 380 лв.
На снимката: Президентът на КНСБ Пламен Димитров