Група икономисти направиха отворена петиция към управляващите у нас страната ни да не отлага подаване на заявление с искане за извънреден доклад към ЕК и Европейската централна банка за приемането ни в еврозоната. В нея се предупреждава, че отлагането на въвеждането на еврото може да доведе до бутане на валутния борд у нас. „Отправяме това предупреждение, за да избегнем приемането на бюджет с висок дефицит и да бъде изоставена нашата цел - членство в еврозоната“, заяви финансистът Борис Петров в ефира на Нова телевизия.
Може ли да падне валутния борд?
Икономистът Стоян Панчев заяви, че на този етап е абсурдно да падне валутния борд. „Начинът да се премахне валутния борд е да се влезе в еврозоната. Да, има противоречие. Хората, които са против валутния борд, трябва да са за еврозоната, тъй като тя го премахва. Що се отнася за курса на еврото, зависи от страните, които ни приемат“, посочи той.
Петров не се съгласи. „Курсът е определен в момента на влизане в еврозоната и това е вече в миналото, той е бил договорен вече. Така че няма да има дискусии за курса оттук-нататък“, опонира той.
ОЩЕ: "Ще устройва ли всички?": Анализатори за бюджета на държавата
"В закона за БНБ пише друго. Валутния борд пада с влизането ни в еврозоната, а не обратното, както се твърди“, отвърна Панчев.
„Докато има валутен борд курсът на еврото си остава стабилен. Трябва да влезем в еврозоната, защото след влизането ни няма да бъдат допускани никакви бюджети с абсурдно високи дефицити“, посочи Петров.
ОЩЕ: Прозорецът за България за еврозоната може да се затвори, но съветският прозорец е винаги отворен
„Това абсолютно не е вярно. Утре Франция ще се опита да гласува своя бюджет, където дефицитът е 6,1%. Двама премиери паднаха там, защото не могат да свалят дефицита на 5,5% процента. Това, което говори колегата, не отговаря на реалността. Като влезем в еврозоната, ще станем като Гърция и останалите страни, които имат проблем с дълговете“, посочи на свой ред Панчев.