Депутатите решиха да има компенсации за скъпия ток за детските ясли, детските градини, яслените групи в детските градини, училищата, детски спортни школи, читалищата, молитвените домове, храмовете и манастирите на регистрирани вероизповедания.
Още: Ново ниво на война между Китай и САЩ: Втечнен газ срещу Ковид
Още: Първа стъпка: Украйна и САЩ подписаха меморандум за минералите
Това заложиха депутатите в Закона за държавния бюджет за следващата година, като за текстовете гласуваха 145 народни представиетли, против -22 и "въздържали се" - 44.
Компенсациите ще се предоставят до регулираната цена за крайни битови потребители, утвърдена от КЕВР. ОЩЕ: Бизнесът няма да получи компенсации за тока през април - ето я причината
Още: Чехия скъса окончателно с руския петрол
Още: Кабинетът отлага либерализацията на тока за бита
Откъде ще дойдат парите?
За целта ще се ползват набраните средства от Фонда „Сигурност на електроенергийната система“, в който депутатите задължиха определени предприятия за производство на електроенергия да внасят целева вноска.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Такава вноска ще трябва да правят производителите на електрическа енергия със съоръжения над 1 MW, чиито пазарни приходи са получени от продажбата на произведена от тези съоръжения електроенергия от вятърна енергия, слънчева енергия, геометрална енергия, горива от биомаса, отпадъци, ядрена енергия, лигнитни въглища, нефтопродукти и торф и за енергия, произведена от въглища и водноелектрически централи.
Дебатът
Дебат нямаше дебат по темата. Предложение на Владислав Панев, Делян Добрев и Ивайло Мирчев този параграф да отпадне, предизвика изказване министъра на финансите.
Още: Тръмп, вече не си фактор: Китай намери от кого да си внася евтин петрол
Още: Тревожни данни: Броят на фалиралите фирми в България расте
"Благодаря на парламента, че не подкрепи това предложениеу, защото ако беше подкрепено, щяха да отпаднат таваните за всички български индустриални производители на ток, които в момента са на 200 лв. Всички български фирми щяха да са изложени на риск да плащат над 200 лв. индустриален ток и това да отключи наново инфлацията и да провали членството в Еврозоната", каза Василев. Той призова тези, които са подкрепили отпадането на този параграф, ще преосмислят позицията си в бъдеще. ОЩЕ: За да не плати 100 000 000 лв. за скъп ток, АЕЦ "Козлодуй" се съгласи на споразумение