Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Сериозен скок в търговския излишък на ЕС в хранителната промишленост

27 май 2024, 14:37 часа • 1093 прочитания

През февруари 2024 г. търговският излишък на ЕС в областта на хранително-вкусовата промишленост достигна 6,2 млрд. евро, което в увеличение с 24% спрямо януари, сочи последният месечен доклад за търговията с продукти от сектора, публикуван от ЕК.

Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина 

Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години

ЕС продължава да бъде най-големият световен износител на продукти от хранително-вкусовата промишленост благодарение на широко известното си и голямо производство. Стойностите на износа са се увеличили значително при маслините и зехтина поради по-високите цени.

Вносът в ЕС леко е намалял през февруари въпреки рязкото увеличение на стойността на вноса на какао.

Като цяло вносът и износът са стабилни спрямо миналата година.

Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"

Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна

Износ от ЕС 

Снимка: iStock

Износът на продукти от хранително-вкусовата промишленост от ЕС през февруари се е увеличил с 5% спрямо януари и е достигнал 19,4 млрд. евро. В допълнение към маслините и зехтина стойността на износа на смесени хранителни продукти и съставки също се покачва заради по-високите обеми и цени на износа (+10% спрямо февруари 2023 г.). През същия месец ЕС е изнесъл и по-големи количества зърнени култури, захар и изоглюкоза. Износът на млечни продукти остава силен, но стойността им спада с 5% заради по-ниските цени.

ОЩЕ: Българският внос и износ на стоки към ЕС и трети страни се свива през първите два месеца

Още: Германия отмени газова такса за съседните страни

Още: Енергийният министър: Нямаме официална информация за дерогация на санкциите върху "Газпромбанк" за Унгария

Великобритания още е първата дестинация за износ от ЕС, като се доставят по-големи количества бира, сайдер и други напитки, свинско месо и заготовки от плодове и ядки. Втората дестинация са САЩ, като износът от ЕС за тази страна се е повишил с 9% спрямо същия месец на 2023 г. Това се обяснява до голяма степен с увеличаването на обема и цените на износа на маслини и зехтин. По подобен начин износът на ЕС за Япония е нараснал с 11%, главно заради по-големия износ на тютюневи изделия. Въпреки че остава на високо ниво, износът на продукти от хранително-вкусовата промишленост от ЕС за Китай и Русия намалява.

Внос във ЕС 

Снимка: iStock

Стойността на вноса на продукти от хранително-вкусовата промишленост в ЕС е достигнал 13,2 млрд. евро през февруари, което е лек спад от 2% спрямо предходния месец. Това се дължи главно на намалените цени за много категории продукти, но ситуацията остава контрастна. Докато цените на зърнените култури, маслодайните семена и протеиновите култури са намалели, са нараснали за какаовите продукти, маслините и зехтина. Вносът в категорията кафе, чай, какао и подправки е отбелязал най-голямо увеличение (+784 млн. евро или ръст от 23%), което се обяснява главно с повишените цени на какаовите продукти. Що се отнася до плодовете и ядките, увеличението се дължи на по-големите обеми на вноса.

ОЩЕ: Това са водещите търговски партньори на най-голямата икономика в Европа

Вносът от Аржентина, Австралия, Канада, Индонезия и Украйна е намалял заради по-ниските обеми и цени на вноса на някои стоки. От друга страна, вносът от Кот д’Ивоар, Египет, Мароко, Тунис и Турция е нараснал благодарение на какаовите продукти, плодовете и ядките.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антоанета Начева
Антоанета Начева Отговорен редактор
Новините днес