Законът не предвижда таван на лихвите. Законът предвижда, че ГПР (годишният процент на разходите) не може да надхвърля 50,5%, а не да се слага таван на лихвата по кредита, заяви Здравко Иванов, представител на бранша за бързите кредити. Годишният процент на разходите по кредита представлява разходите, които потребителят трябва да направи, за да върне кредита.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
ГПР не е обективен измервател за бързите кредити. Защото 50% ГПР реално означва 15-20% годишна лихва, което означава 2 лева лихва за един кредит – как ще осъществяваме тогава дейност, подчерта Иванов. Промените в Закона за потребителския кредит не уреждат твърда граница на лихвите, добави той в сутрешния блок на Нова телевизия.
Не на същото мнение обаче беше финансистът Кольо Парамов. Той даде следният пример – сега, след поправките, ако някоя фирма каже вземи 200 лева, след един месец ще връща 2008 лева. Защото делим процента спрямо годишния таван – 50%.
Този закон ще убие бързите кредити, а е нормално те да са с по-висока лихва, защото ние поемаме по-голям риск, каза Иванов. Той категорично отрече, че някой от сектора за бързи кредити е предлагал пари на депутати, за да не мине поправката в закона.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Поправка в Закона за потребителския кредит, предложена от независимия депутат и приближен до „България без цензура” Румен Йончев, може да накара банките да преразглеждат договори за заеми със задна дата. Според някои сметки става въпрос за 3 млн. договора.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Поправката „Йончев” предвижда клиентите да могат да изберат дали да договорът им да важи при старите условия или да има предоговаряне, с променена лихва съгласно новия закон. В него се предвижда плаващата част от лихвата да се определя на база на междубанкови средни лихвени проценти – EURIBOR, SOFIBOR.