С наличие на политическа воля газовата връзка с Гърция трябва да е готова за новия отоплителен сезон. Това, което мога да кажа, че в края на юни следва физически да сме готови с интерконектора и от юли да започнат тестовете с газ. Правим всичко възможно да бъдем готови за отоплителния сезон, не по-късно от октомври месец. Това заяви директорът на ICGB (изпълнителят на строежа на газовия интерконектор с Гърция) Теодора Георгиева.
Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк
Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията
Георгиева обясни, че вече строежът на интерконектора е на финалната права, има сериозна подкрепа и натиск за довършването на интерконектора с Гърция. Ползите от интерконектора на България с Гърция не са малко – 1 млрд. кубични метра газ от Азербайджан, има още резервации на други търговци, които стъпват на българския пазар, но потенциалите са сериозни, особено когато терминалът в Александруполис бъде построен, посочи тя пред БНТ.
Георгиева се надява да има политическата подкрепа в реализацията на интерконектора с Гърция.
Тя обясни, че в момента тече и е в ход строителство – на 92% е готово строителството на българо-гръцката връзка Комотини-Стара Загора. И на територията на България, и на Гърция има довършителни работи. Линейната част на газопровода е готова и на двете територии – направени са хидротестове на цялата линейна част, но това, което забави проекта освен коронавируса, е и закъснението на веригата доставки, поясни Георгиева. Всъщност, компресорните станции все още не са готови.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Около 90 000 евро на ден са неустойките към изпълнителя.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
От своя страна кореспондентът на БНР в Гърция Катя Пеева заяви, че в Гърция вече се говорило за енергийна война. Гърция ще помогне на България и гръцката страна много разчита на Европейската комисия, че действията на Русия не са изненадали Брюксел.
Атина може да помогне на София чрез количества втечнен газ, които да бъдат изпратени по терминала от остров Ревитуса в близост до Атина, както и засилване на работата по връзката Комотини-Стара Загора. Друга възможност за подкрепа е терминалът при Александруполис, но този терминал се очаква да започне работата през следващата година. Цената на газа поне ще бъде с 20% по-висока, което е много трудно за икономиката на Гърция, както и за обикновените потребители на ток. 40% от природния газ в Гърция е руски.
Гърция има алтернативи, които обаче не са сега или утре. Това, което може да се направи е, че Гърция не може да се лиши изцяло от руски газ, посочи Пеева. Споразумението между премиерите на Гърция и България показва, че са коментирали някакви срокове за интерконектора - края на 2022 г. Всички ще работят в тази посока, но въпросът не може да се реши до днес или утре, посочи Пеева.
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Гърция свали тона към обръщение към Анкара и не се очаква Турция да използва като политически дивиденти, че транспортира газ за Гърция.
Още: Полша: Винаги сме знаели, че Русия един ден ще се опита да изнудва с газа