Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Руският газов проект "Арктика-2" не успява да привлече клиенти

05 септември 2024, 12:12 часа • 2071 прочитания

Амбициозният руски газов проект "Арктика-2", чиято цел е да изнася втечнен газ по целия свят, засега не успява да привлече клиенти и Русия е принудена да започне да складира газа, предназначен за износ, пише в. "Файненшъл таймс".

Още: Няма изход: Заради инфлацията в Русия нарочиха гуверньора на централната банка (ВИДЕО)

Още: Европейската комисия предупреди за лоша икономическа ситуация в Германия

Само три танкера 

По данни на компаниите, следящи движението на корабите, и според сателитни снимки едва три танкера, натоварени с втечнен природен газ, са отплавали от терминала, след като той заработи миналия месец. "Арктика-2" е обект на американски санкции.

Още: Проучване: ЕС пак внася повече газ от Русия, отколкото от САЩ

Един от корабите - "Еверест енерджи", изглежда е бил разтоварен в Saam FSU, плаващ складов терминал, закотвен край Мурманск, след което е поел обратно към "Арктика-2".

Още: Пазарите на крипто в България: Предлагат създаване на закон за криптоактивите

Още: КЕВР: Цената на тока се вдига извънредно заради външни фактори

Прехвърлянето хвърля светлина върху проблемите, с които се сблъсква Русия при намирането на клиенти за природния газ от санкционирания терминал, според експерти от Kpler.

Другите две доставки също са останали в руски или европейски води и не са достигнали до евентуалния си купувач.

Още: Цената на природния газ в Европа направи рязък завой

Още: tbi bank добави награди при пазаруване с карта neon в шопинг секцията в приложението

"Арктика-2" е замислен от Кремъл като основен проект за износа на втечнен природен газ. През него до 2030 г. трябва да се изнася около една пета от целия руски втечнен природен газ, или 100 милиона тона, което е над три пъти повече от изнасяните сега количества.

Още: За да избегнат санкциите: Кораби си прехвърлят руски втечнен газ в открито море

Още: Инфлацията в ЕС отново расте през ноември, как е в България?

Още: Защита от дронове: С рекорд Украйна "осигури" сериозни печалби за руски строители и производители на мрежи

Миналата година САЩ включи терминала "Арктика-2", управляван от частната енергийна компания Новатек", в санкционния си списък.

Русия опита да отвърне на санкциите, като натрупа "сенчест флот" от танкери за втечнен природен газ, но в края на август САЩ отвърнаха с нови санкции срещу въпросните танкери и управляващите ги компании, което вероятно е възпряло потенциалните купувачи.

Първият кораб, натоварен в "Арктика-2" - "Пионер", е прехвърлил товара си на друг, несанкциониран съд край египетското пристанище Порт Саид в Средиземно море в края на август, но и двата кораба не са се движили след това, сочат сателитни данни.

"Азия енерджи", вторият натоварен в терминала кораб, е поел към норвежки води, но впоследствие се е върнал в руски, без да бъде разтоварен. В момента се намира до Saam FSU, сочат данни от компаниите, следящи движението на корабите.

И трите кораба са опитали да прикрият следите си, като в даден момент са изключвали системата за следене, т. нар. електронни транспондери, или са я настройвали, за да показва различно местоположение. Така например транспондерите на "Пионер" показвали, че танкерът се намира в Норвежко море, докато той товарел газ в "Арктика-2".

Подобни практики обаче вече предизвикват реакции. През юни ЕС включи използването на "нерегламентирани и опасни практики в мореплаването" към основанията си за налагане на санкции. Тихоокеанската островна държава Палау, под чийто флаг плават "Пионер", "Азия енерджи" и "Еверест енерджи", съответно замрази регистрациите им.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес