"Съмненията на Европейската комисия са породени от наложените преди няколко дни допълнителни такси върху транзита на газ през България. ЕК видя в България една агресивна политика към други европейски държави, опит за облагодетелстване от стратегическа инфраструктура, който не е оправдан по никакъв начин и не е правно обоснован. Договорът с "Боташ" вече е проверен". Това заяви пред БНТ бившият енергиен министър Росен Христов и подчерта, че налагането на подобни такси е забранено.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Още: От ЕК потвърдиха, че ни разследват заради сделката за газ с Турция
По думите му тази проверка е инициирала и проверката на договора с "Боташ". "Двете проверки неслучайно тръгнаха едновременно. В момента се проверява и правното основание на таксите, които допълнително са наложени. Въпросът е дали "Булгаргаз" ще се възползва по неетичен начин от този договор, за да изнудва европейски държави да плащат по-големи такси - това е проверката", допълни Росен Христов.
Още: Оценка: Договорът с "Боташ" е национално предателство - ще стигне до Европейската прокуратура
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Според него договорът с "Боташ" е изгоден, тъй като в момента Европа проверява дали България няма прекалено голямо стратегическо предимство. "Ако България не си изпълни ангажиментите, дължи неустойки", каза още Росен Христов и заяви, че размерът на таксата на "Боташ" е конфиденциална информация.
Още: "Булгаргаз" призна, че има проверка от Европейската комисия
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"