До есента на тази година България може да разполага с юридическа оценка за шансовете при арбитраж срещу руския енергиен монополист "Газпром". Това стана ясно от думите на служебния енергиен министър Росен Христов. Той обаче не се нае да каже за каква сума бихме съдили руската компания, защото ни спря газа през пролетта на миналата година, след като Путин започна войната срещу Украйна.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
По думите му, вече имало съвсем минимална възможност "Газпром" да съди България. Защо е станало така - Христов намекна силно, че служебната власт била направила така нещата, макар да не влезе в подробности какво точно е направила: Претенциите на "Газпром" към България не касаят прекратените от руснаците доставки
По темата с газа Христов изрече силни думи пред БНТ - че при последното редовно правителство се стигнало до умишлена криза. Служебният енергиен министър се похвали как се е справил със ситуацията - специално наблегна на сътрудничеството с турската държавна компания "Боташ", и увери, че сега имаме изгодни договори за доставка и на втечнен газ с условие той да не е руски. За сметка на думите за втечнения газ, Христов не обясни как при доставки през Турция ще се избегне руския газ най-малкото предвид разпространената практика договорени количества да заменят с налични при равностойни условия: Рибарски: Официално е - и сега посредниците за газа са същите, за които ни обвиняваха
Не само че не се притеснявам от проверки, но и съм горд с постигнатото, заяви енергийният министър.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Виждам работа в парламента, която е свързана с борба с президента, а не това, за което ги е пратил народът, заяви Христов и призова депутатите да работят повече по законопроектите, свързани с Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). По думите му служебното правителство си е свършило работата по темата.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Специално за ПВУ, служебният енергиен министър наблегна, че служебното правителство представило добре пред ЕК как да има корекция - по-малки цели за вредни емисии от въглища срещу повече внедряване на ВЕИ. ЕК обаче иска конкретика в ангажиментите, а парламентът не прие нашето предложение в енергийната комисия, като нямаше аргументи защо, според Христов, а той изрично посочи БСП като противник по темата. Министърът беше категоричен, че развитието на въглищните райони не е в интерес на сегашното статукво, защото ако то започне, ще има повече работодатели - сега са малцина и упражняват контрол.
Христов очаква да бъде сформирано по-скоро редовно правителство: "Нужни са ни дългосрочни перспективи, за да можем да осъществим промените през следващите години".
Според него при първото служебно правителтсво фокусът е бил да бъде извадена държавата от енергийната криза и да бъде отстранена зависимостта от Русия, а при второто - дълбока евроатланическа интеграция с лидерска роля.
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Христов отчете като заслуга на служебното правителство свалянето на цените на горивата на "Лукойл".
"Накарахме "Лукойл" да си плаща данъците в България, подписахме няколко знакови международни споразумения за инфраструктура, така че да сме осигурени за дългосрочен период. Второто настоящо служебно правителство сключи дългосрочни договори с водещи производители и доставчици на газ, директни, без посредници, изцяло неруски газ", заяви той, но не коментира ще остане ли сега в сила тази договорка при смяна на властта.