Когато ще оставяме 150 000 - 160 000 души без работа, трябва да сме абсолютно сигурни какъв ще е здравният аспект. В Европа за три седмици, при затворени нощни заведения и ограничено работно време на другите, наблюдаваме едно абсолютно нищо - хората са без работа, не знам колко ще издържат бизнесите там, а заразените растат. Така обобщи ситуацията Ричард Алибегов, председател на Българската асоциация на заведенията.
Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк
Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията
При 100 квадратни метра търговска площ, трябва да пуснат 50-60 човека, даде пример Алибегов за новата заповед пред Нова телевизия.
Браншът е готов да направи всичко, само да не се стига до март месец, подчерта той. По думите му, възможни компромиси са да се носи маска от входа на дадено заведение до масата, да се намалят децибелите на музиката, за да не се вика и да се отделя повече слюнка. И посочи, че ограничаването на работното време не е никаква противоепидемична мярка. Като цяло, няма нито едно огнище от заболели в заведенията, няма болен персонал, обобщи Алибегов.
Искаме още по-строг контрол от държавата, но и клиентите трябва да осъзнаят, че трябва да спазват дистанция, каза още Алибегов. Дори не мога да си представя колко фалита ще има при пълно затваряне, а помощ няма да има, заключи той.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Още: "Нов рекорд: 1595 са новооткритите случаи на коронавирус за денонощие"
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили