Народното събрание прие на второ четене законопроекта на ДПС, с който се се спира износът на горива от България, които са произведени от суров руски петрол, както и нефтопродукти с произход или изнесени от Русия плюс експорт от България към ЕС или трети страни на суров руски петрол. Ограниченията удрят по нефтената рафинерия в Бургас "Лукойл Нефтохим".
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Законопроектът е изготвен във връзка с предоставената на България дерогация от регламент на Съвета (ЕС) относно ограничителни мерки с оглед на войната на Русия в Украйна.
На днешното разглеждане на новите текстове депутатите изненадващо приеха предложението на ДПС концесията на "Лукойл" за пристанищния терминал Росенец да бъде прекратена. На заседанието на бюджетна комисия вчера (13 януари) партията на Мустафа Карадайъ направи подобно предложение, но то не беше прието. Депутатът Петър Чобанов обаче не се отказа и със 109 гласа "за", 27 "против" и 41 "въздържал се" идеята беше приета днес.
Според новия текст дейностите, възложени с концесионния договор, се запазват и се осъществяват от държавата, като за достъпа се събират такси, определени от правителството.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Със законопроекта се въвежда забрана за износа на суров нефт и нефтопродукти, които са обект на дерогацията. Освен това се въвежда акцизно облагане на продуктите на "Лукойл Нефтохим" в Бургас. Приходите от акцизите ще отидат за компенсации на бизнеса заради високите цени на електроенергията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Според новите текстове ако петролът е с произход друга страна – например Казахстан, но транзитно е преминал през територията на Русия, няма проблем да бъде внесен в България.
Предвидените глоби за неизпълнение на закона варират от 20 000 до 50 000 лв. при първо нарушение и от 200 000 до 500 000 лв. при повторно нарушение, ако не бъде подадена съответната декларация като вносител в България на суров руски петрол или нефтопродукти с произход Русия не по-късно от 7 дни преди да бъде осъществен вносът. Промените трябва да влязат в сила от 5 февруари.
Припомняме, че Европейската комисия взе решение, според което България няма да може да изнася нефтопродукти от руски петрол в ЕС или трети страни, включително ако е преработен. Забраната не важи само за износ към Украйна.
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС