Парламентът прие окончателни промени в Закона за енергетиката, насочени към продължаване на либерализацията на енергийния пазар.
Още: Токът поевтинява в неделя
Още: Генератор на напрежение: Митата на Тръмп и отражението им върху военния завод „Арсенал“
Промените предвиждат производителите на електроенергия с инсталирана мощност между 1Mw и 4Mw от 1 юли 2019 г. да имат възможност за излизане на свободния пазар, което се очаква да осигури допълнителни количества електроенергия на борсата и подобряване на конкуренцията.
От 1 юли 2019 г. тези производители ще преминат от преференциални цени към пазарна цена и договор за компенсиране с премия.
До 31 август 2019 г. те трябва да подпишат договор за компенсиране с премия с Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ (ФСЕС), като договорите влизат в сила не по-късно от 1 октомври 2019 г.
Още: Влизат в сила широкообхватните мита на Тръмп
Още: Готови ли са пенсионните фондове за приемане на еврото?
Досега енергията от тези малки производители се изкупуваше на 100% от обществения доставчик (НЕК) и те на 100% бяха компенсирани от ФСЕС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кристалина Георгиева обясни как МВФ вижда новите мита на Доналд Тръмп
Още: България ще има общо зелено бъдеще с Азербайджан, Турция и Грузия (СНИМКИ)
Промените ще засегнат 12 централи с високоефективно комбинарано производство и 360 централи с възобновяеми енергийни източници. Годишно тези централи общо произвеждат около 1 500 000 МВтч електроенергия.
Измененията срещнаха подкрепата на работодатели, малки производители на енергия от ВЕИ, енергийната борса, БЕХ и КЕВР, но с искане за прецизиране на редица текстове.
Това се дължи най-вече на изразени притеснения за опасността от свръхликвидност на борсата.
Още: Най-големият форум на креативната индустрия в България идва с 25-ото си издание
Още: Франция иска ЕС да удари технологичните компании на САЩ