Държавната компания "Булгаргаз" от шест месеца не плаща таксите по газовия договор с турската компания "Боташ". Това каза служебният министър на енергетиката Владимир Малинов пред БНТ в неделя.
Припомняме, че споразумението между българските "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз" и турската "Боташ" беше договорено от президента Румен Радев и служебното правителство на Гълъб Донев през 2023 г. Скоро след това се появиха и първите данни, че то е неизгодно за България, а редица политици използват темата и за предизборни ходове. По въпросния договор страната ни плаща близо 500 000 долара на ден за достъп до втечнен газ от Турция, който не използва, а парите се дължат и без доставки.
Още: Договорът за разширяването на газохранилището в Чирен е прекратен
Как е сега?
По думите на енергийния министър Владимир Малинов през последните 6 месеца от годината България не е изплащала на Турция тази такса. "Те не си търсят този финансов ресурс", каза Малинов. Той добави, че не става дума за формална договорка между двете компании, а за "договорка на политическо ниво" и разбиране от страна на турския му колега.
"Отправено е предложение от "Булгаргаз" за намаляване на количествата капацитет, за намаляване на таксата, за разделянето ѝ на постоянна и променлива - постоянни разходи, които да бъдат плащани, и други, които да бъдат заплащани само при ползване на услугата", каза той.
Снимка: БГНЕС
Малинов каза още, че преговорите за предоговаряне на споразумението между двете компании продължават.
"Отправено е предложение от "Булгаргаз" за намаляване на количествата капацитет, за намаляване на таксата, за разделянето ѝ на постоянна и променлива - постоянни разходи, които да бъдат плащани, и други, които да бъдат заплащани само при ползване на услугата", каза той.
Още: Разговорите с Турция за предоговаряне на споразумението с "Боташ" ще продължат
Съдебните саги
През април 50-ото Народно събрание даде договора с "Боташ" на ДАНС и Прокуратурата. Освен това депутатите възложиха на енергийното министерство да предоговори условията по споразумението, което се смята за неизгодно за интересите на България. Договорът е със срок от 13 години и е сключено без клауза за предоговаряне и дава възможност на България да използва терминали на "Боташ" за доставката на до 1,5 млрд. куб. метра газ на година. В замяна на Турция се плащат такси и ѝ се дава право да използва българската газопреносна мрежа.
Подписването на противоречивия договор с "Боташ". Снимка: БГНЕС
В края на 2023 г. Европейската комисия (ЕК) започна антимонополно разследване на сключения договор. През август Европейската прокуратура влезе в "Булгартрансгаз", припомня "Свободна Европа".
Още: Официално: "Боташ" не ни е отказал предоговаряне, ето колко фактури дължим на компанията