През есента ще има обратна тенденция при заетостта т.е. надолу, ако дотогава няма ефект от ролята на държавата. Сега ходим по дъното – има сезонен ефект, но какво ще стане след отминаване на сезона? Това стана ясно от изказване на председателя на АИКБ Васил Велев.
Кризата ще е значително по-тежка от 2008-2009 година, но ще е по-лека от времената 1990 – 1997 година за България, добави Велев пред Нова телевизия.
Бяхме чути за нов дизайн за мярката за подкрепа на заетостта ("60 на 40" да стане "80 на 20"), за задържане на човешкия ресурс в предприятията, продължи Велев. Той уточни, че се надява "новият дизайн" да бъде "дообсъден" до края на месеца. И прогнозира, че след година и половина българските работодатели пак щели да стигнат до положение да искат внос на работна ръка. Това обаче било оптимистичният вариант за икономическо възстановяване.
Какво ще е новото по мярката "60 на 40" – разширение на обхвата по сектори, за подкрепа влизат и компании с дългове, но неплатени заради коронакризата, а не станали заради коронакризата.
Велев обясни и за договорката за минималната заплата – първо трябва да се договори основа за национална минимална заплата между работодатели и синдикати. След това, на нейна база, ще има договаряне по отрасли между синдикати и работодатели. В страни с такава схема заплатите били 60% по-високи, отколкото е сега, с минимална заплата, определена от държавата.
Ще продължим да настояваме за ограничаване на злоупотребите с болничните, но сега темата не е актуална, заяви Велев, като по думите му, като сме по-безработни заради кризата, работим повече – има подобряване на трудовите навици.