Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Работа в България: В кои области в страната конкуренцията е най-голяма?

16 юни 2024, 14:32 часа • 7558 прочитания

Средно шестима души се борят за едно работно място у нас, показват последните данни на Агенцията по заетостта. И все пак, борбата за работни места е различна в отделните региони. В градове като София, Добрич и Бургас за една работна позиция има двама или трима желаещи. 

Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили

Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко

На другия полюс са райони като Ловеч, където за едно място се конкурират 16 души, желаещи да започнат работа. Надпреварата за свободни позиции е голям и в градове като Видин, Хасково, Сливен, Търговище, Разград, Монтана и Хасково, съобщава bTV. 

В бюрото по труда в Монтана например - един от регионите с най-силна конкуренция за работно място, се търсят от детегледачи и товарачи, до електрозаварчици и банкови консултанти. Работа има и в сферата на готварството.

Какво прави държавата?

Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици

Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава

Снимка: iStock

Държавната политика не работи достатъчно, за да привлича бизнеса в определени региони. "Държавна помощ, само ако осъществите инвестицията във Видин или в Монтана, по този начин държавата чрез стимула, който дава на инвеститорите, би могла да ги насочва към региони с по-висока безработица", казва Добрин Иванов от АИКБ. 

Липсата на развита инфраструктура на север прави трудна трудовата мобилност. "В Южна България инфраструктурата е трайно по-добра, има доста по-голяма трудова мобилност, намиране на работни места на 50-100 км от мястото, на което хората живеят. На север това е доста по-трудно, тъй като хората са по-малко мобилни", допълва по темата икономистът Андриан Николов от Института за пазарна икономика. 

Лошите пътища също така отказват и инвеститорите. А и местните власти се фокусират повече към привличането на европейски средства, отколкото към частни инвеститори, което също оказва влияние върху работния климат.

Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката

Още: Накъде пое цената на петрола след първите действия на Тръмп?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес