Управителният съвет (УС) на ББК "Пътища" декларира, че ще подкрепи всички свои членове в исковете им да потърсят по съдебен път главниците ведно със законоустановените лихви и да предявят претенции за пропуснати ползи. Както неколкократно споменахме, освен дължимите близо 600 млн. лв., държавата ще се наложи да посрещне допълнителен разход в размер на 150 млн. лв. Това пише в официално съобщение на камарата на пътните строители, с което се посочва, че в актуализирания държавен бюджет няма предвидени пари за плащане по договори за текущ ремонт и поддръжка.
Именно тези договори се превърнаха в една от ябълките на раздора в правителството на Кирил Петков и доведоха до падането му. Вицепремиерът в оставка Гроздан Караджов поиска над 3 млрд. лева за МРРБ в актуализацията на бюджета, но това не стана. А на 8 юли вицепремиерът и финансов министър в оставка Асен Василев даде договори за милиарди на прокуратурата - главно заради инхаус процедури за текущи ремонти. Той обяви намерението си още на 15 юли, обяснявайки, че това е прикрито строителство, като часове по-късно същото стори и Гроздан Караджов.
"В момента тече активният строителен сезон, но с липсата на действия държавата ще доведе до преустановяване на започнатите ремонтни дейности записани в споразуменията по договорите за текущ ремонт и поддържане на републиканската пътна мрежа. Оставянето на стотици обекти без възможност за изпълняване на дейностите по тях и крайно амортизираната и остаряла пътна настилка създават сериозни рискове от ПТП и загуба на човешки животи. Искаме още веднъж да подчертаем, че всяка година закъснение от междуремонтните срокове увеличава бъдещите разходи по възстановяване на съответните участъци не в проценти, а в пъти", казват от браншовата камара.
Пътните строители трябваше да получат 600 млн. лв. до днес, 30 юни, но е ясно, че това няма да стане.
ОЩЕ: Зам.-министър, шеф на АПИ – Слави Трифонов и кръгът "Делта хил"