Цената на петрола тръгна уверено надолу в днешната търговия, след ръста от миналата седмица, под натиска на прогнозите за наличието на достатъчни доставки при умерено търсене и силния долар, предаде Ройтерс. И двата сорта поскъпваха в предходните пет търговски сесии, като в петък достигнаха най-високите си нива от октомври. Това отчасти се дължеше на очакванията за повече финансови стимули от страна на властите в Китай за стимулиране на икономиката.
Цените
Фючърсите за сорта Брент от Северно море, който е референтен за европейския пазар, загубиха още 28 цента или 0,37 на сто до 76,02 долара за барел.
Още: Цената на петрола е на ниво, невиждано от два месеца
Американският лек суров петрол (WTI) спадна с 33 цента или 0,45 на сто до 73,23 долара за барел.
"Настоящата слабост е своеобразна техническа корекция, като търговците реагират на по-слабите икономически данни, които тушират оптимизма от предходните дни", посочва Приянка Сачдева, старши анализатор от Phillip Nova, визирайки недобрите икономически данни, идващи от Германия и САЩ. "Силният долар допълнително въздейства на цените, дърпайки ги надолу", допълва тя.
Доларът се колебае през последните дни, но остава близо до двугодишния връх, достигнат миналата седмица, под натиска на несигурността какви точно ще бъдат новите мита, наложени от администрацията на Доналд Тръмп.
Още: Проучване: Фалитите в Германия са на ниво, сравнимо с финансовата криза от 2009 г.
Повишеното търсене на петрол от държави извън ОПЕК, както и слабото търсене в Китай, се очаква да поддържа пазара добре снабден и да държи цените под натиск и в следващите дни.