Има риск тол системата, която премиерът Бойко Борисов обяви за "печатница на пари", да не тръгне и догодина. В същото време правителството раздаде авансово над 1 млрд. лв. от бъдещите ѝ приходи за изграждането на магистрали и скоростни пътища.
Още: Може ли да бъде избегнато увеличениeтo в цената на тока за бита от 9%? Мнението на експерти
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Стартът на тол системата вече беше отложен от 16 август 2019 г. за 1 март 2020 г. Причината е, че все още не се знае какъв ще е обхватът на платените пътища и таксите за тях. А сега се оказва, че и нормативно държавата не си е свършила работата с промени в наредби съгласно изискванията на закона. Не са готови и дигиталните карти за таксуване.
Това става ясно от писмен отговор на министъра на регионалното развитие Петя Аврамова до депутатите от БСП Георги Свиленски, Димитър Данчев и Любомир Бонев, цитиран от Mediapool.
Несъответстващи пътни знаци
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Дигиталната карта за таксуване на камионите и автобусите все още не е готова. Причината за това се оказват поставените пътните знаци за начало и край на населеното място (Д11 и Д12).
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Направена проверка на терен установила, че голяма част от тях се намират на места, които не съответстват на действащия общ или подробен устройствен план, се казва в отговора на министър Аврамова. Тя уверява, че е създадена необходимата организация за определяне точното място на пътните знаци и те да бъдат поставени където трябва.
Въвеждане на нови пътни знаци за тола
Освен това предстои да се въведат нови пътни знаци, за които ще се изисква плащането на е-винетка или тол такса. За целта е предприета промяна в Наредба №18 от 23 юли 2001 г. за сигнализация на пътищата с пътни знаци.
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
"Те ще се поставят на мястото, от което възниква задължението за плащане на такса и съответно имат отношение към цялостната организация по въвеждането на електронната система за събиране на пътни такси", се казва в отговора на Аврамова.
Промените в наредбата за пътните знаци бяха публикувани на 9 септември и тепърва предстоят да бъдат приети. След това ще трябва да се обяви поръчка за изработването им. Към момента регионалното министерство няма яснота колко пари ще са нужни за това, защото не знае обхвата на платените пътища за тировете.
Правителството е на ход
Обхватът трябва да бъде одобрен от Министерския съвет, както и таксите за ползването на трасетата. Едва след това пътните знаци ще могат да бъдат поставени на място, а платените участъци ще могат да бъдат нанесени и върху дигиталната карта за електронно таксуване.
Тогава тя ще бъде предадена на националните и европейските доставчици на услуги на база изминато разстояние, които имат договор с АПИ, става ясно от отговора на регионалния министър.
Към момента проект на дигитална карта с тестово покритие на пътища с тол такси е предадена на членовете на Обществения консултативен съвет по въвеждане в експлоатация на тол системата към министъра на регионалното развитие.
Поради липсата на дигитална карта тестът на тол системата от камионите и автобусите се прави само с маршрутни карти от 16 август. Това крие риск, защото международните превозвачи предпочитат да използват бордови устройства и тракери.
Kapsch все още не е започнала да преоборудва 95 рамки
Освен тези проблеми, изпълнителят на тол системата австрийската фирма Kapsch все още не е започнала преоборудването на 95 съществуващи рамки по пътищата, през които ще се засича тол таксуването. Това става ясно от прессъобщение на Министерството на регионалното развитие до медиите.
Съгласно договора Kapsch трябва да ги дооборудва до 9 февруари 2020 г. От тези 95 трафик рамки около 50 са на автомагистрали. Това означава, че тестването на самата система не е в пълен обхват.
Възможно е австрийската фирма Kapsch да се бави с оборудването на рамките, защото те не отговарят на определени изисквания, както е заложено по договор. Отговорност на държавата е да ги изпълни, като например да има електрическо захранване.
В прессъобщението на МРРБ няма информация колко от т.нар. пътни кантари, които се монтират в пътното платно и имат за цел да претеглят в движение тежестта на автомобила, са монтирани.