В общи линии всичко, което Икономедиа писа през годините за КТБ, се потвърди. Това заяви собственикът на медийната група Иво Прокопиев.
Още: Русия изкушава САЩ с петрол и съвместни проекти в Арктика
Според бизнесмена има манипулация относно загубите за икономиката ни заради бъдещата ликвидация на КТБ. Влоговете на общините са гарантирани с държавни ценни книжа, а всъщност само няколкостотин лица са с влогове над 1 млн. лева. 250 са предприятията с гарантирани влогове и те няма да загубят пари, физическите лица са няколко хиляди с такива влогове – около 3 хил., което пак може да се изплати. Загуба ще имат общински дружества, да – но каква е логиката „Топлофикация София” да държи в КТБ близо 100 млн. лева, а да дължи милиони за доставки на газ и да не ги плаща, попита Иво Прокопиев.
По официални данни, след поставянето на КТБ под специален надзор, потреблението в България е намаляло с 1%.
По думите на Прокопиев, ако бъде потвърдена отрицателна капиталова адекватност чрез счетоводно вписване, ще започне процедура за отнемане на лиценза на КТБ. Срокът за отнемане е пет работни дни – най-вероятно ще се случи през тази седмица. След това започва да тече срок от 20 работни дни, който е такъв по закон, за да си получат хората гарантираните до 100 хил. евро влогове, обясни Прокопиев.
Още: Бразилия се присъедини към ОПЕК+
Още: ЕРМ Запад е твърдо против приетия закон за финансова подкрепа на крайни клиенти
Според предприемача одиторите в КТБ са там „за правна сигурност”. Прокопиев смята, че дупката в КТБ има три основни компонента. Първият компонент е един вид „социална дейност” – давани са пари за медии, за спортни дейности например. 300 млн. лева са отишли за ТВ7, 100 млн. лева са дадени за „други медийни групи”, каза Иво Прокопиев. Вторият компонент е изкупуването на лоши кредити и активи – такива, които всички други банки считаха за много рискови и продаваха, а КТБ купуваше. И третият компонент е свързан вече с истински активи, но износ на парични потоци към чужбина, изброи бизнесменът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Двойна санкция за една авария: EVN ще постави въпроса с компенсациите за тока в Брюксел
Има начин при третия компонент прокуратурата да действа – да проследи паричните потоци и да се опита да бъдат блокирани, но това не е лесна работа, защото ще трябват съвместни действия с властите на десетки дестинации в чужбина, каза Прокопиев пред Нова телевизия.
Собственикът на Икономедиа посочи като „последно усилие” да се хвърли прах в очите на хората с офертата на т.нар. Омански фонд. Още в петък, 31 октомври, Европейската комисия на практика го обяви за нерегламентирана държавна помощ, но ГЕРБ прояви благоразумие и оттегли точката, каза той. Един вид бившият собственик предлага да върне част от това, което е купувано от КТБ, с пари на вложителите и отделно държавата да даде пари на данъкоплатците за оздравяване на банката – доста нахално, коментира Прокопиев.
Абсурдно е след толкова протести още първият законопроект в новия парламент да е на Пеевски, заради когото тръгнаха големите протести. Законопроектът е доста нескопосано написан, добави Прокопиев.
Още: Окончателно: Ще има компенсации за хората, останали без ток по празниците
Още: Български производители: Порочни практики повишават цените на храните