Производствените цени в промишлеността, които могат да се приемат за ранен измерител на инфлацията, продължават да отчитат сериозен годишен ръст и през месец май, като по-сериозен принос за увеличението има нарастването на цените на вътрешния пазар.
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Общият индекс на цените на производител през май 2022 г. нараства с 38.2% в сравнение със същия месец на 2021 година. Цените регистрират минимално забавяне в темпа на растеж спрямо преходния месец април, когато годишното нарастване възлиза на 40.2%, сочат данните на Националния статистически институт.
Най-значителен ръст на цените е регистриран при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ, където той достига цели 83.8%, при преработващата промишленост – с 25.9%, и добивната промишленост - с 11.3%.
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
В преработващата промишленост значителен ръст е отчетен при: производството на химични продукти - с 40.2%, производството на хартия, картон и изделия от хартия и картон - с 29.4%, производството на дървен материал и изделия от него, без мебели - с 28.3%, производството на хранителни продукти - с 25.5%.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Индексът на цените на производител на вътрешния пазар през май 2022 г. нараства с 47.7% в сравнение със същия месец на 2021 година. Ръст на цените е регистриран при: производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 82.7%, преработващата промишленост - с 30.3%, и добивната промишленост - с 13.7%.
Спрямо май 2021 г. съществен ръст на цените в преработващата промишленост е отчетен при: производството на химични продукти - с 60.4%, производството на дървен материал и изделия от него, без мебели - с 46.3%, производството на основни метали - с 38.0%. Понижение се наблюдава при производството на автомобили, ремаркета и полуремаркета - с 0.6%.
Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката
Още: Накъде пое цената на петрола след първите действия на Тръмп?
На месечна база индексът на цените на производител на вътрешния пазар през май 2022 г. намалява с 0.1% спрямо предходния месец април. Понижение е регистрирано при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 3.3%, в добивната промишленост - с 2.1%, а в преработващата промишленост е отчетено увеличение с 3.0%.
По-високи цени на производител в преработващата промишленост се наблюдават при: производството на химични продукти - с 6.6%, производството на дървен материал и изделия от него, без мебели - с 3.8%, производството на хранителни продукти - с 3.0%. Намаление е отчетено при производството, некласифицирано другаде - с 0.9%.
Индексът на цените на производител на международния пазар през май 2022 г. се увеличава с 1.3% спрямо предходния месец, а спрямо съответния месец на 2021 г. увеличението е с 24.0%.