Общият индекс на цените на производител в промишлеността продължават да нарастват рекордно. Производствените цени в родната индустрия записват ръст от 42.5% на годишна база през месец юли, сочат данните на Националния статистически институт. Това е засилване на темпа на растеж спрямо предходния месец юни, когато годишното увеличение възлизаше на 41.4%.
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Индексите на цените на производител измерват средното изменение на цените на промишлените продукти, произвеждани и продавани от българските предприятия. Те могат да се разглеждат като ранен измерител на инфлацията или казано с други думи, забавянето на ръста на потребителските цени у нас не изглежда на дневен ред. Основен генератор на увеличението в производствените цени е поскъпването на вътрешния пазар, което надхвърля 55% на годишна база през юли.
Годишен ръст на цените в промишлеността е регистриран при: производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - със 103.0%, преработващата промишленост - с 25.3%, а в добивната промишленост е отчетено намаление - с 4.3%.
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
В преработващата промишленост значително повишение на цените е отчетено при: производството на химични продукти - с 46.5%, производството на хартия, картон и изделия от хартия и картон - с 31.8%, производството на дървен материал и изделия от него, без мебели - с 30.6%, производството на хранителни продукти - с 28.2%.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)
Индексът на цените на производител на вътрешния пазар нараства с 56.0% през юли 2022 г. в сравнение със същия месец на 2021 година. Това е засилване на темпа на растеж, след като през предходния месец юни годишното увеличение възлизаше на 49.3%.
Ръст на цените е регистриран при: производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - със 101.6%, преработващата промишленост - с 31.4%, и добивната промишленост - с 4.7%.
Спрямо юли 2021 г. съществено увеличение на цените в преработващата промишленост е отчетено при: производството на химични продукти - с 66.9%, производството на дървен материал и изделия от него, без мебели - с 56.8%, производството на изделия от други неметални минерални суровини - с 31.3%, и производството на хранителни продукти - с 29.2%.
Още: Германия отмени газова такса за съседните страни
Индексът на цените на производител на международния пазар намалява с 3.4% през юли 2022 г. спрямо предходния месец, а спрямо съответния месец на 2021 г. нараства с 22.2%. Това е забавяне спрямо предходния месец, когато годишното увеличение възлизаше на 29.6%.
Тримесечни изменения
Общият индекс на цените на производител се увеличава с 3.8% през юли 2022 г. спрямо предходния месец. Значителен ръст е регистриран при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 19.3%, а намаление е отчетено в добивната промишленост - с 14.1%, и в преработващата промишленост - с 2.2%.
Понижение на цените на производител в преработващата промишленост се наблюдава при: производството на основни метали - с 9.4%, производството на метални изделия, без машини и оборудване - с 0.9%, производството на изделия от каучук и пластмаси - с 0.6%. По-високи цени са отчетени при: производството на изделия от други неметални минерални суровини - с 2.9%, производството на химични продукти - с 2.8%, производството на тютюневи изделия - с 1.8%.
Индексът на цените на производител на вътрешния пазар се увеличава с 8.0% през юли 2022 г. спрямо предходния месец. Ръст е регистриран при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 20.1%. Намаление на цените е отчетено в добивната промишленост - със 7.8%, и в преработващата промишленост - с 0.8%.
Понижение на цените на производител в преработващата промишленост се наблюдава при: производството на основни метали - с 11.1%, производството на метални изделия, без машини и оборудване - с 1.7%, производството на електрически съоръжения - с 1.2%. По-високи цени са отчетени при производството на изделия от други неметални минерални суровини - с 4.1%, и при производството на химични продукти - с 3.0%.
Още: България първа по ръст на промишленото производство в ЕС