Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Производител на олио: Забраната за внос от Украйна е в наш ущърб

24 април 2023, 10:01 часа • 2161 прочитания

Забраната за внос на украинско зърно е в ущърб основно на преработвателите на слънчоглед. Мощностите в България многократно надхвърлят това, което страната произвежда в рамките на една стопанска година. Това заяви пред БНТ Георги Койнов, финансов директор на едно от най-големите предприятия за производство на сурово слънчогледово масло.

Още: Митата на Тръмп биха били катастрофа, треперят в САЩ

Още: Енергиен консултант: Ние продължаваме да внасяме руски газ

Още: В Украйна: Преговаряме с България за положително решение на въпроса със зърното

"Индустрията има нужда от този внос, за да може да уплътни този капацитет, в който са инвестирани стотици милиони евро през последните 10 години. България има възможност за преработка на до 3,5 млн. тона слънчоглед на годишна база за производство на слънчогледово олио. В допълнение има възможност за преработка до 700 000 тона за производство на белена ядка. България е най-голям износител на белена ядка в света", подчерта Койнов.

Той допълни, че при реколта от около 2 млн. тона на година, индустрията може да се справи с още около 2 млн. тона внос.

Койнов предупреди, че има риск за фалити в бранша. "В предишната стопанска година, която е започнала на 1 септември 2021 г. и е продължила до 31 август 2022 г. България е произвела слънчоглед близо 2 млн. тона. В същото време е бил извършен внос на още 1,4 млн. тона. Индустрията е преработила 3,15 тона в рамките на предишната стопанска година", заяви Койнов. Според него тези стойности не са пречели на българските производители да реализират продукцията си.

Още: Украинската икономика ще расте, но прогнозата е ревизирана за по-малко увеличение

Още: ЕС няма да удължава решението си за таван на цената на газа

Според Георги Койнов вносът на слънчоглед до април 2023 г. е наполовина спрямо предходната стопанска година, а преработката е паднала до 1,4 млн. тона. Като причина Койнов посочи решение на производителите да задържат продукцията си в очакване на по-високи цени.

По думите му няма разлика в цената на слънчогледа, внасян от Украйна, и този, произведен в България. "Цената на слънчогледа е международна, диктува се от цените на слънчогледовото олио и шрот. Няма други фактори", посочи Койнов.

 

 

Още: Вече и за онлайн магазините: Нова фаза на бойкота срещу високите цени в Хърватия

Още: Инфлацията във Франция се ускори през януари

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес