Тази COVID криза ни изправи пред сериозни предизвикателства. Немският бизнес, немската политика и общество продължават да се държат приятелски спрямо България. Ако в тази трудна ситуация дадена фирма реши да напусне България, да приключи дейност, не бива да й се сърдим. Това каза в интервю за БГНЕС д-р Митко Василев, главен управител на Германо-българската индустриално-търговска камара у нас.
Още: Митата на Тръмп биха били катастрофа, треперят в САЩ
Още: Енергиен консултант: Ние продължаваме да внасяме руски газ
„Че ще има спад в двустранните икономически отношения, това е факт. Ние все още изчакваме данните за намаляването на взаимния търговски стокообмен, за инвестициите на Германия в България. Това е очакван ефект от всичко, което се случва. Когато имаме локдаун на цели сектори - производства, общественият живот замира не може да очакваме, че със същия темп ще продължат да се развиват двустранните българо- германски икономически отношения“, коментира Василев, но вярва, че след този спад ще има и възстановяване.
„Говорим за спад на БВП на България в рамките на под 10%. Смятам, че там някъде ще бъде и спадът в двустранната търговия“, прогнозира Василев и поясни, че към момента нямат информация за немски компании, които масово и панически да напускат страната ни.
„Немският бизнесмен обича да анализира нещата преди да направи конкретната инвестиция, да се информира добре, минава време докато направи стъпката, но след като я направи остава задълго“, каза още той и подчерта, че германецът не си пада по краткосрочните и приключенски инвестиции, както и че не се наблюдават такива практики.
Още: Украинската икономика ще расте, но прогнозата е ревизирана за по-малко увеличение
Още: ЕС няма да удължава решението си за таван на цената на газа
Според него обстановката е изключително динамична и бизнесът се пази от стъпки, които след време не се знае дали ще му донесат някакви дивиденти.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Приходите от туризъм в Турция поставиха нов рекорд през 2024 г.
Още: Забавени заплати за милиони в строителството: Проверки на Инспекцията по труда
От думите на Василев стана ясно още, че около 1500 немски фирми имат бизнес отношения с България, както и че германската икономика е създала над 60 000 работни места у нас от началото на прехода до днес и присъства във всички сфери на икономиката ни.