Икономическата прогноза за България за тази и за следващата години е положителна. Това се казва в анализ на икономистите от Департамента за икономически и социални въпроси при Секретариата на Организацията на обединените нации (ООН).
България се разглежда като страна с развита икономика и доходи над средните или със средни такива. Очаква се умерено ускоряване в темпа на растеж на реалния БВП: от прогнозираните за 2023 г. 1,9 на сто до 2,6 процента за 2024 г. и 3 процента догодина на фона на прогноза за ЕС от съответно 0,5 процента ръст, 1,2 процента и 1,6 процента.
Още: Евростат: Българите са повишили благосъстоянието си най-много в целия ЕС
Инфлацията
Съществено подобрение вещаят от ООН за България и по линия на инфлационната динамика в страната, който ръст на потребителските цени ще бъде в рамките на общоевропейския контекст. Тази година инфлацията ще бъде средно от 3 процента при прогнозирани 8,4 процента през тази година, за да падне до 2,8 процента през 2025 година.
Конкурентоспособност
Неблагоприятна обаче е перспективата пред международната конкурентоспособност на българската икономика, която според съдържащата се информация в доклада на ООН бележи влошаване, с моментна кулминация на процеса през 2023 година.
Освен това България е сред малкото сравнявани 15 страни с развити икономики, която е запазила покупателната способност на населението по един сравнително балансиран ръст на възнагражденията спрямо темпа на покачване на потребителските цени.
Още: Световната банка с нова, по-лоша прогноза за българската икономика