България продължава да плаща на Русия за оборудването за АЕЦ "Белене", макар че проектът вероятно никога няма да го има. Така в. "Сега" коментира вчерашно решение на Министерски съвет.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Решението е необходимо, защото иначе буквално трябва да изхвърлим реакторите. Според него, Националната електрическа компания (НЕК) ще може да продължи да извършва преконсервация на доставеното оборудване за блокове 1 и 2 на АЕЦ "Белене" под техническото ръководство на руския производител "Атомстройекспорт": Правителството даде "зелена светлина" на руския "Атомстройекспорт" за поддръжката на АЕЦ "Белене"
Колко струва тази поддръжка, официално не е ясно. Според различни твърдения на енергийни експерти, то е между 300 000 лв. и 115 млн. лв. годишно.
"Закупили сме парогенератори, корпус, компенсатори на обема, главни тръбопроводи. 300-400 000 лева на година струват охраната, съхраняването и техническото обслужване на оборудването. То се поддържа по международните стандарти на площадката в Белене, намазва се със специални смазки, пази се от пряк достъп на влага и светлина", обясни Иван Хиновски от Български енергиен форум в интервю за Нова телевизия.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Припомняме, че Украйна проявява интерес да купи реакторите за "Белене".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Иван Хиновски: Украйна има потенциала да си направи сама АЕЦ