България продължава да плаща на Русия за оборудването за АЕЦ "Белене", макар че проектът вероятно никога няма да го има. Така в. "Сега" коментира вчерашно решение на Министерски съвет.
Още: Китай завежда дело срещу САЩ заради митата на Тръмп, Канада и Мексико също отвръщат
Още: Митата на Тръмп биха били катастрофа, треперят в САЩ
Решението е необходимо, защото иначе буквално трябва да изхвърлим реакторите. Според него, Националната електрическа компания (НЕК) ще може да продължи да извършва преконсервация на доставеното оборудване за блокове 1 и 2 на АЕЦ "Белене" под техническото ръководство на руския производител "Атомстройекспорт": Правителството даде "зелена светлина" на руския "Атомстройекспорт" за поддръжката на АЕЦ "Белене"
Колко струва тази поддръжка, официално не е ясно. Според различни твърдения на енергийни експерти, то е между 300 000 лв. и 115 млн. лв. годишно.
"Закупили сме парогенератори, корпус, компенсатори на обема, главни тръбопроводи. 300-400 000 лева на година струват охраната, съхраняването и техническото обслужване на оборудването. То се поддържа по международните стандарти на площадката в Белене, намазва се със специални смазки, пази се от пряк достъп на влага и светлина", обясни Иван Хиновски от Български енергиен форум в интервю за Нова телевизия.
Още: Енергиен консултант: Ние продължаваме да внасяме руски газ
Още: Украинската икономика ще расте, но прогнозата е ревизирана за по-малко увеличение
Припомняме, че Украйна проявява интерес да купи реакторите за "Белене".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ЕС няма да удължава решението си за таван на цената на газа
Още: Приходите от туризъм в Турция поставиха нов рекорд през 2024 г.
Иван Хиновски: Украйна има потенциала да си направи сама АЕЦ