Продажбите на дребно в Германия неочаквано са намалели през декември 2022 г. През празничния период коледното пазаруване е било подтиснато от високата инфлация и енергийната криза и това съживи опасенията за по-значително забавяне на най-голямата европейска икономика. Това показват най-новите данни на националния статистически институт Дестатис (Destatis), цитирани от Ройтерс.
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Продажбите на дребно са намалели с 5,3% през декември в сравнение с ноември. Анализаторите, анкетирани по-рано от агенцията, прогнозираха ръст, коригиран спрямо темпа на цените, с 0,2%. Германските продажби на дребно, също в реално изражение, са спаднали с 6,4% през декември на годишна основа.
"Точно преди Коледа търговците на дребно в центровете на германските градове пропуснаха големия тласък", каза Томас Гизел, главен икономист на "Ви Пи Банк" (VP Bank).
Статистическата служба съобщи вчера, че брутният вътрешен продукт на Германия е намалял с 0,2% през четвъртото тримесечие на 2022 г., повдигайки отново опасения от евентуална зимна рецесия.
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
ОЩЕ: Цените на едро в Германия се понижиха
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)
Еднократното плащане, изплатено на германските домакинства през декември като част от мерките на правителството за справяне с растящите сметки за енергия, помогна за забавяне на хармонизирания индекс на потребителските цени до 9,6% през декември. Въпреки това ефектът му върху потребителските разходи бе силно ограничен.
Междувременно мюнхенският институт за икономически изследвания "Ифо" съобщи днес, че според най-новото му проучване по-малко германски компании планират повишения на цените през идните три месеца. Очакванията за вдигане на цените в сектора на търговията обаче остават високи.
По-малко повишения на цените планират фирмите в производствения сектор, но също и в секторите на услугите, строителството и търговията. "Това още веднъж потвърждава, че сме оставили гребена на инфлационната вълна зад гърба си", коментира данните Тимо Волмерсхаузер, ръководител на икономическите изследвания на "Ифо".
Още: Германия отмени газова такса за съседните страни
Според него обаче инфлацията ще остане висока през следващите месеци, а инфлацията ще се успокои постепенно. В сектора на услугите намеренията за увеличаване на цените остават високи и намаляват по-бавно. Търговците на храни, играчки и канцеларски материали, туристическите агенции и хотелите дори планират да повишават цените си по-често, отколкото през предходния месец. Противно на тях търговците на дребно на потребителска и домакинска електроника, както и в сектор хотелиерство са имали по-ниски очаквания за увеличаване на цените.
ОЩЕ: Volkswagen застрашава бизнеса си в Германия заради слабите продажби
Цените в производствения сектор са се понижили в почти всички индустрии. Енергоемките отрасли са се възползвали от спадащите цени на природния газ, суровия петрол и електричеството. В хартиената индустрия анкетираните компании, които искат да намалят цените си, вече са мнозинство.