Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Превозвачи: Философията на въвеждането на тол системата е сбъркана

04 януари 2020, 13:15 часа • 3198 прочитания

Кога ще влезе в сила тол системата? По думите на премиера от миналата година системата трябва да заработи на 15 януари. Министърът на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова пък заяви, че тол системата стартира на 6 януари. Така или иначе очакванията са, че в хазната ще влязат 420 до 450 млн. лева приходи от нея за следващата година, посочи пред Би Ти Ви проф. Олег Асенов, член на управителния съвет на АПИ.

Още: Бивш социален министър: Половината от парите за пенсии ще се съберат от вноски, а другата половина ще бъде дефицит

Още: Русия изкушава САЩ с петрол и съвместни проекти в Арктика

„Аз бих казал, че от 14 месеца – откогато е създадено Националното тол управление, основната наша дума на целия екип е „работа”. Усилено се подготвяме за въвеждането на системата. Тя е важна за пътния сектор. Всички усилия и действия са организирани. Важно е, че потребителите трябва да са подготвени. За тежкотоварните камиони промяната е най-съществена”, подчерта проф. Асенов.

Бизнесът обаче има своите възражения. Според изпълнителния директор на Съюза на международните превозвачи Йордан Арабаджиев отношението на правителството спрямо превозвачите е арогантно. „В процеса на общественото обсъждане всички транспортни организации дадоха един куп предложения и становища и бяха приети нула. Когато ти не се съобразиш с бизнеса, не чуеш нито едно негово предложение, не го отчетеш като разумно, това за нас е арогантно отношение”, каза Арабаджиев. "Нито един превозвач не знае как да си закупи бордово устройство, откъде да го закупи, как се работи с доставчици на декларирани данни...", поясни Арабаджиев. По думите му не е възможно тол системата да заработи на 6 януари.

„Като цяло философията на въвеждането на тол системата е сбъркана. Философията в момента е да постигне събирането на едни суми, които да бъдат 290 млн. от леките автомобили и над 4 млн. от камионите и автобусите. Имаме 3 млн. леки автомобила и 100 хил. превозни средства – автобуси и камиони. Как камионите ще генерират повече приход от 3 млн. коли?”, попита от своя страна Магдалена Милтенова, председател на Конфедерацията на автобусните превозвачи.

Още: Бразилия се присъедини към ОПЕК+

Още: ЕРМ Запад е твърдо против приетия закон за финансова подкрепа на крайни клиенти

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес