Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Премиерът иска да преизпълни целите за намаляване на сивата икономика

22 юни 2015, 18:05 часа • 21107 прочитания

7% до 2020 г., което ни се задава като задача, мисля да го подобрим. Мисля, че е постижимо. Може да намалим дела на сивата икономика на една трета от това, което е в момента, а защо не и до една втора. В смисъл да се доближим до 12-те процента на развитите държави. Така коментира министър-председателят Бойко Борисов изводите от доклада на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) за дела на сивата икономика в България.

Преди това председателят на АИКБ Васил Велев каза, че може да бъде поставено като национална цел подобряване на композитния индекс за изчисляване на сивия сектор със 7 процентни пункта. По думите на Велев така размерът на сивата икономика у нас ще стигне стойности под една четвърт, които биха ни изравнили с централноевропейските страни. "Това би довело до суми от 2 млрд. лв. ежегодно в хазната", посочи Велев.

"Голям оптимист съм за намаляването на сивата икономика, иначе не бих си позволил да поема такъв ангажимент", каза в тази връзка Борисов. "Убеден съм, че политиката ни е правилна и това, което правим има резултат. С 15% повече еврофондове усвояваме от Румъния. Няма показател, с който да сме по-слаби. Играта на популизъм свърши. Хубаво е, че не ни сравняват с Гърция", отбеляза премиерът Борисов. Според него северната ни съседка щом е след в нас в класацията за сива икономика, значи има проблем с правосъдната си система.

"Корупцията и контрабандата са едно и също, няма по-лесни пари от тези, които влизат в контрабандата, защото са 100% черни. Там са най-лесните пари", заяви Бойко Борисов. Той обясни, че над 1,109 млрд. лева миналата година са отишли при контрабандистите. Този хора работя срещу нас, заяви премиерът.

Икономика на светло

Има задържане в изсветляването на икономиката през 2014 година, посочи Васил Велев при представянето на доклада за дела на сивата икономика.

През 2014 година индексът "Икономика на светло" спада до 68,28 спрямо 68,24 през 2013 година. Разликата не е голяма, но през миналата година се е обърнала тенденцията за намаляване на дела на сивата икономика, се отбелязва в анализа. Понижаването на индекса означава "посивяване" на икономиката през 2014 година спрямо предходната. Тази негативна тенденция обаче не може да се характеризира като устойчива, смятат от АИКБ.

От Асоциацията отбелязват, че има единични вътрешни и външни негативни фактори, които повлияват влошаването на индекса. Това са както политическата нестабилност у нас през 2014 година и фалита на КТБ, така и дълговата криза в Гърция, войната в Украйна и санкциите срещу Русия. Според анализа на АИКБ влошаването на композитния индекс "Икономика на светло" се дължи на негативната оценка на работодатели и служители, а не толкова на реални статистически данни.

Петя Бързилска
Петя Бързилска Отговорен редактор
Новините днес