Ръст на преките чуждестранни инвестиции с близо 10%. Това отчете БНБ за първото тримесечие. Ще се промени ли тенденцията от последното десетилетие - нисък дял на чужди компании да придобиват дълготрайни активи у нас?
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
По-бързо натрупване на капитал може да се постигне чрез премахване на бариерите пред частните инвестиции и подобряване на качеството и ефективността на публичните инвестиции. Липсата на инфраструктура, индустриални паркове и държавен ангажимент на високо ниво се оказват сред основните причини чуждите компании да заобикалят страната ни.
Драстичен спад на чуждите инвестиции от началото на годината
"Това, което чуждите компании не могат да разберат е защо когато си строят фабрика те трябва да вложат от техния капитал в чужда инфраструктура. Те не могат да се съгласят да платят за канал за газ и всякаква инфраструктура, която е извън пределите на техния имот. Те по-скоро са склонните да платят по-висока такса за разрешение за строеж. Това не е бягство от плащане на пари, но не биха се съгласили да работят нещо, което е роля на държавата", заяви Георги Киров, партньор и директор "Капиталови пазари" в компания за инвестиционно управление.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
"Има много територии на страната, които са обезлюдени, където не се случва нищо, ако държавата инвестира в развитието на инфраструктурата във всички случаи тези места, ще станат привлекателни за чуждестранните инвестиции", заяви Александър Конев, търговски директор в австрийска компания.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Чуждите инвестиции у нас надхвърлиха 2 млрд. евро през 2022 година
През последните години общият дял на инвестициите в България спадна под 20 процента от БВП, изоставайки от средните нива на инвестициите в страните от ЦИЕ и ЕС. За сравнение в Румъния са около 25%, а в Чехия и Унгария над 30%. Дори и за настоящите инвестиции държавата има малък принос, посочват от БСК.
"Този приток на инвестиции е по-скоро резултат на международни събития и на външна конюнктура, включително преминаването и изтеглянето на инвестиции от някои страни", заяви Силвия Тодорова, директор на център "Предприемачество", Българска стопанска камара.
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
България може да привлича структуроопределящи предприятия в секторите химия, металургия, строителни материали, машиностроене. Чуждите инвеститори очакват още енергия от възобновяеми източници, квалифицирана работна ръка и ангажираност на високо държавно ниво. В България например предприемачите общуват само с представителите на Агенцията по инвестиции.
Никола Стоянов: Индустриален парк "Божурище“ привлече 37 инвеститора с над 610 млн. лв.
"В Турция агенцията по инвестиции, звеното за инвестиции е при президента Ердоган т.е. там е на най-високо ниво и наистина, когато инвеститорът каже това искам и отсреща кажат - да ще го получиш, наистина всички власти, местни администрация, министри - работят", каза Георги Ангелов, старши икономист на Институт "Отворено общество".
Друг пример може да се научи от Ирландия, където има фиксиран бюджет за привличане на инвеститори, следи се колко работни места са открити, колко доставчици и поддоставчици са ангажирани, предаде БНТ. Данъците са ниски, но страната има най-високите минимални заплати в ЕС. Частните инвестиции могат да бъдат насърчени чрез премахване на пречките, произтичащи от фактори като нелоялна конкуренция, ниска квалификация, слабости в управлението и бюрокрация.