Народното събрание прие решение за предоставяне от държавния бюджет по 250 млн. лв. годишно на въглищните мини "Марица Изток". То беше внесено от ГЕРБ и веднага беше припозната и от ДПС.
Още: Путин видя шанс в търговската война да укрепи икономиката на Русия
Още: Кристалина Георгиева посочи колко близо е светът до рецесия
"За" гласуваха 168 депутати от всички групи. Двама от "Продължаваме промяната - Демократична България" гласуваха "против", а 38 се въздържаха.
Според приетото решение финансовият и енергийният министри още тази година трябва да предоставят първия годишен транш от бюджета, макар парите да не са заложени в закона за държавния бюджет. Следващите плащания ще продължат до 2028 г. Така държавното дружество със замираща дейност ще получи общо милиард лева за рекултивация на нарушените си терени, ако решението бъде прието и в пленарна зала. Още: Рокади в АЕЦ "Козлодуй" и "Мини Марица -изток"
В първоначалният вариант срокът за даване на финансовата помощ бе за 5 години, но по 200 млн. лв.
Още: Апокалипсис: Експерти обясниха защо старите сгради в София ще рухнат при голямо земетресение
"Смятаме, че вместо за 5, тези пари могат да се дадат за 4 години по 250 млн. лв. А първата година е изключително важна, за да даде старт на този процес и работа на тези хора", заяви Йордан Цонев от ДПС, който предложи корекцията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Премиерът с важна новина за санирането. Кой ще го плаща?
На фона на протести на миньори и енергетици Народното събрание отказа днес (25 април) и да разгледа и гласува актуализирана Пътна карта за климатична неутралност.
Мотивите
Аргументът на партията на Бойко Борисов за предложението е, че трябва да се съхрани жизнеспособността на мините, а това не е възможно без държавна подкрепа заради драстичното намаление на производството на ток от въглищните електроцентрали, което съответно намалява добива на въглища.
Още: Няма хора: Милиони не достигат в обработващата промишленост на Русия
Още: САЩ махат първи важни санкции срещу Русия? Рубио реагира бурно
Според ГЕРБ "преждевременното затихване на въгледобива е сериозно предизвикателство от инженерно-технологично, екологично и социално естество, а намалените приходи от основната дейност на Мини "Марица Изток" водят до невъзможност за финансиране на всички дейности и мероприятия за възстановяване на нарушените терени и привеждане на находището в устойчиво състояние".
В проекта на решение се посочва, че за възстановяване на нарушените терени на мините трябват поне 15 години като дейностите за рекултивацията включват намаляване рисковете от бъдещи свлачищни процеси. Става ясно обаче, че средствата са предвидени по-скоро за намаляване на "социално-икономическата тежест", от затварянето на мините. Още: "Мини Марица Изток": Служителите ни са защитени, 2038 г. е добър срок
"На базата на разчетите за периода 2024-2029 г., осигуряването на финансиране в размер на 200 млн. лв. годишно от националния бюджет, ще позволи на ММИ да планира и реализира мероприятията по затихване на въгледобивната дейност и възстановяване на нарушените терени", посочва се още в приетото проекторешение.