Правителството прекрати процедурата за концесия на летище Пловдив, съобщи пресцентърът на Министерския съвет. Тя бе обявена през февруари миналата година, но не е било подадено нито едно заявление и оферта, нито е постъпило искане за удължаването на срока.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Предвижда се да бъде извършен независим анализ относно целесъобразността и възможностите за откриване на нова процедура за възлагане на концесия, като се вземат предвид тенденциите за развитието и възстановяването на авиационната индустрия вследствие на пандемията от COVID-19, съобщават още от правителствената пресслужба. От Министерството на транспорта уточниха, че ще се правят нови концесионни анализи, тъй като в досегашните критериите били много високи и затова никой не се явявал. Това е и становището на министъра на транспорта Георги Тодоров, който в миналото беше шеф на дирекцията за концесии в министерството на транспорта.
От ведомството му казаха, че след изготвянето на анализа ще бъде обявена нова процедура за концесия на аеропорта в Пловдив. Това вероятно ще бъде оставено на следващото правителство. Още повече че пандемията срина трафика по летищата, а интересът на авиационния бизнес към концесии е близо до нулата.
Предишната процедура бе спечелена през март 2018 г. от китайската компания “Хайнан”, която се отказа да подпише договор след смъртта на собственика на фирмата си майка. Тогава у нас ги водеше сегашният финансов министър Асен Василев. Втори в класирането беше “Консорциум Летище Пловдив", в който бяха “Тракия икономическа зона” и транспортната компания ПИМК, припомня 24 часа.
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили