Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Правителството на практика реши да не работи дългосрочно за по-добри пенсии

03 октомври 2018, 13:40 часа • 6257 прочитания

Парите, събрани в Сребърния фонд, ще продължат да си стоят на депозит в БНБ, без да носят никаква печалба от инвестиции. Това реши правителството на днешното си редовно заседание (3 октомври), с приемането на Дългосрочната инвестиционна политика на Държавния фонд за гарантиране устойчивост на държавната пенсионна система (т.нар. "Сребърен фонд") и Средносрочната стратегия за инвестиране на средствата на Фонда за периода 2019-2021 година.

Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите

Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас

Като причина за решението се посочва, че "настоящите пазарни условия не предполагат реализирането на висока доходност при желаните ниски нива на инвестиционен риск". Казано по-просто, рискът на пазарите е прекалено висок, според държавата.

Специфика на управление на Сребърния фонд

В края на септември беше публикуван проект за отчет на Националната стратегия за демографско развитие на България (2012 – 2030). В него се обръща внимание и на следното - "Укрепване на Фонд "Сребърен" за стабилизиране на пенсионната система", предвид това, че от 2012 година парите във фонда стоят на депозит в БНБ и не се инвестират, за да се увеличат. По закон до 70% от средствата могат да се инвестират в акции на страни - членки на ЕС, до 30% в акции на трети страни и до 30% в облигации. А във фонда влизат парите от приватизация, от концесии, както и 25% от излишъка в бюджета, ако има такъв.

Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина 

Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години

Има обаче уловка – как със "счетоводни хватки" да не се попълва фондът. Това става, като например при приватизация приватизираното държавно дружество първо да отива в портфолиото на Държавната консолидационна компания (ДКК), след това ДКК ги продава, а приходите изплаща на бюджета като дивидент т.е. не говорим за приходи от приватизация – поне формално. Практиката беше възприета по времето на Симеон Дянков, а в Закона за бюджет 2018 директно беше заложено парите от бъдещата концесия на Летище София да не отиват в Сребърния фонд, както би трябвало.

През 2007 година Сребърният фонд беше създаден с дългосрочна цел – да има пари за пенсии тогава, когато дефицитът в пенсионната система стане непоносим. Според прогноза на НОИ през 2060 година дефицтът ще е 9% от БВП, а горе-долу толкова е целият сегашен разход за пенсиите. Идеята при създаването на Сребърния фонд беше той непрекъснато да се пълни от приходи от приватизация и концесии, а средствата да се инвестират разумно, за да се увеличават. За това беше разписана дори ясна стратегия, има и специални законови текстове – в Закона за приватизация и следприватизационен контрол (ЗПСК).

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес