Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Правителството бърза с проекта за батерии, които да ни дават ток в случай на нужда

22 март 2022, 07:50 часа • 4278 прочитания

Правителството си е поставило много амбициозни срокове за стартирането на мегапроекта за закупуване на батерии, които да съхраняват електроенергия във времена на излишъци и да покриват нуждите в ситуации на пикове. Кабинетът планира договорът за доставка на батериите да бъде сключен още тази година, макар че първите мощности ще започнат да се инсталират чак през 2024 година. До края на юни 2022 г. трябва да е създадена и проектна компания под шапката на министерство на енергетиката, която ще обявява обществените поръчки и ще купува батериите. Това става ясно от публикувания проектен фиш към преработения от новото правителство национален план за възстановяване и устойчивост, пише в. "Сега".

Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“

Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите

Проектът за батериите, който предвижда създаване на заряден капацитет от 6000 Mwh, е на стойност 1 562 815 420 лв. Идеята е батериите да бъдат разпределени равномерно на територията на страната до съществуващи и тепърва изграждащи се ВЕИ-та. ВЕИ-тата ще ползват батериите под наем, като така ще получат възможност да управляват по-гъвкаво произвежданата енергия. За да се стимулира това участие, ще има отделна схема за подкрепа, насочена към включването на нови мощности от ВЕИ-та в мрежата с изрично изискване за осигуряване на минимум 30% капацитет за съхранение на енергията. Ще се подкрепя финансово именно частта, свързана с осигуряване на батериите за съхранение на енергия, като безъзмездното финансиране ще е за 342 млн. евро, а частното съфинансиране – 684 млн. евро.

Правителството обещава до края на юни да е готово с всички законови промени, които да позволят изграждането и присъединяването на батериите към електропреносната мрежа. От информацията за проекта става ясно, че почти всички разходи ще отидат за закупуването на батериите – 99% от средствата, 1% ще са необходими за проучвания, такси, присъединяване на батериите. Не е ясно как ще бъдат спазени тези срокове след поредното отлагане на оценката на плана от Брюксел. България очакваше да получи зелена светлина за документа до 15 март, но заради уточнения по него срокът се отложи за четвърти пореден път с един месец - до 15 април.

Остава въпросът как точно ще се случи всичко, предвид думите на Асен Василев, че България следва да произведе батериите, а при обществена поръчка не може да се предопределя кой ще спечели, дори на база народност. Батериите пораждат и критики заради относително краткия живот на инвестицията, които обаче се отхвърлят от властта с аргумента, че те ще могат да се презареждат 10-15 години.

Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас

Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина 

Идеята за изграждане на подобна мрежа у нас се свързва с предприемача Димитър Енчев - партньор в инвестиционния фонд PostScriptum и съосновател на CWP Global, компания, занимаваща се с ВЕИ и с мащабни водородни проекти.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес