Зимният сезон наближава, а с него идва време да помислим и за смяна на уредите за топлинно счетоводство. Възможностите за българските домакинства са: нов радио-разпределител, апартаментни топломери и водомери, радиосистема за сградите с етажна собственост.
Още: Китай завежда дело срещу САЩ заради митата на Тръмп, Канада и Мексико също отвръщат
Още: Митата на Тръмп биха били катастрофа, треперят в САЩ
От 2000 г. монтирането на уреди за топлинно отчитане е задължително. На голяма част от тези уреди годността ще изтече до 2013 г., предупреждава брокер Десислава Щебетовска. Батерията на старите уреди се изтощава и амортизира. През 2013 г. изтича срокът на живот на по-голямата част от тези батерии. А и собствениците на имоти рискуват да нямат точно отчитане на топлинна енергия. Ето защо до 2013 г. трябва да подменят старите апартаментни уреди за топлинно отчитане.
Изберете радио-система за вашата сграда, съветва експертът. Така ще спестите времето за осигуряване на достъп до дома си – отчитането е дистанционно. Освен това ще получавате една изравнителна сметка – без последващи корекции. Няма да се налага да правите допълнителни отчети и разходи. И не на последно място – ще имате едно максимално точно отчитане и сметки за плащане.
Какви са стъпките, обобщават от ceb.bg.
Още: Енергиен консултант: Ние продължаваме да внасяме руски газ
Още: Украинската икономика ще расте, но прогнозата е ревизирана за по-малко увеличение
1. Задължително е наличието на топломер в абонатната станция.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ЕС няма да удължава решението си за таван на цената на газа
Още: Приходите от туризъм в Турция поставиха нов рекорд през 2024 г.
2. Насрочете дата за общо събрание на етажната собственост. Повечето фирми за топлинно счетоводство осигуряват търговски представител, който да отговаря на повдигнатите въпроси на собствениците на имоти.
3. Изберете вашата фирма за дялово разпределение.
Ще трябва да подпишете протокол за проведеното Общо събрание с взетото решение да се сключи договор за монтаж и доставка на уреди за дялово разпределение от съответния доставчик. Чрез този протокол вие дефакто го избирате.
Още: Забавени заплати за милиони в строителството: Проверки на Инспекцията по труда
Още: Вече и за онлайн магазините: Нова фаза на бойкота срещу високите цени в Хърватия
4. Всеки собственик на жилище попълва и протокол за доставка и монтаж, като попълва номер на апартамент, абонатен номер, трите си имена, желан брой разпределители топломери, брой водомери, пломби за долен кран, вида на плащане (разсрочено или 100%) и подпис.
Възможността за разсрочено плащане се състои в това, че на собствениците на имоти е предоставена възможност да ползват потребителски кредит от банка, като за целта е нужно да се подаде заявление за одобрение от кредитната институция. Всеки доставчик (фирма за топлинно счетоводство) има договор с банката, с която собственикът на апартамент в жилищна сграда ще има взаимоотношения. Ако не бъдете одобрен от банката, ще трябва да заплатите 100% от стойността на уредите най-късно в деня на монтажа им. По принцип при 100%-во плащане цената на уредите се заплаща също в деня на монтажа им. Може да ползвате и наем на уредите за отчитане, клаузите и условията за това се уговарят в отделен договор.
5. Договорът за доставка, монтаж и сервиз на уреди за дялово разпределение се подписва от домоуправителя или упълномощено лице.
6. Декларация към протокол от Общо събрание.
7. При монтажа на уредите се подписва и приемо-предавателен протокол.