Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Петкова за сделката с ЧЕЗ: Това е просто купуване на бизнес

10 март 2018, 11:06 часа • 3584 прочитания

Аз съм една от последните, научили, че тази фирма ("Инерком България") участва в тази сделка (за активите на ЧЕЗ). Това каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова в съботния сутрешен блок на bTV.

В отговор на въпрос от водещата, Петкова обясни и познанството си със собственика на "Инерком България" Гинка Върбакова. "Срещна ни преди 20 години общ познат, който след това им стана кум. Те са млади, интелигентни и образовани хора. Тя (Гинка Върбакова) е завършила лингвистика, той (съпругът на Върбакова, Славчо) – ядрена физика. Никой от нас не е предполагал, че ще се случи така", каза Петкова. По-късно в разговора министърът обясни, че за разлика от Върбакова, която се занимава с частен бизнес, то тя винаги е работила за интересите на държавата.

Енергийният министър неотдавна подаде оставка, след като стана ясно, че неизвестната доскоро фирма "Инерком България", със собственик Гинка Върбакова, е класирана на първо място от чешката ЧЕЗ за покупката на активите на компанията в България. Причината за оставката беше познанство с Върбакова. Коалиционните партньори в правителството решиха през изминалата седмица, че няма да приемат оставката ѝ от поста енергиен министър.

Петкова беше категорична, че общ бизнес с Върбакова няма. Тя уточни, че никога не се е занимавал с частен бизнес.

В отговор на твърденията на Румен Овчаров от БСП, че това е замислено като тайна продажба, че има договорка с българската държава в сделката за ЧЕЗ, за което говори и отношението на КЕВР, както и че "ЧЕЗ се опитва да се измъкне по терлици от България", министър Петкова го посъветва да прочете правителствената стратегия от 2003 г. за продажбата на ЕРП-тата, която е 217 страници. Преди това на въпрос на водещата как компания с оборот от 50 млн. лв. купува бизнес за 2 млрд. лв., Теменужка Петкова припомни обяснението на Върбакова в рамките на изслушването в Народното събрание – че това е компания, създадена специално за тази сделка, но зад нея стоят и всички останали фирми. Като пример тя даде и покупката на E.ON от Енерго-Про - "по същата схема", допълвайки, че това е просто "купуване на бизнес".

Петкова беше категорична, че българските граждани, не само на ЧЕЗ, а и на трите електроразпределителни дружества трябва да са спокойни. "Цената на електроенергията не се определя от дружеството, а от КЕВР. Ползваните кредити не влизат в цената на електроенергията", обясни тя, като уточни, че при грешка регулаторът налага санкции, както и права за определяне на "особен управител" при по-тежки ситуации. Досега до такива не се е стигало.

Енергийният министър изрази несъгласие и с твърдението на Овчаров, че оборудването за АЕЦ "Белене" не е се съхранява като хората и уточни, че начинът на съхранение е проверен и одобрен от Агенцията за ядрено регулиране. Тя определи думите на Овчаров, че оборудването е завито в найлони като спекулации.

На въпрос остава ли министър на енергетиката, тя отговори: "Благодаря на премиера, ГЕРБ и коалиционнните партньори за доверието. Това ме задължава изключително много".

Мария Иванова
Мария Иванова Отговорен редактор
Новините днес